poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ploštičník

Ploštičník

(Cimicifuga racemosa)
Pokroucené černé kořeny ploštičníku byly již před staletími známé jako zdroj jednoho z nejlepších léků pro ženy. Domorodí obyvatelé i ženy prvních pionýrů osidlujících Ameriku pečlivě kořeny oddělovali, aby získali jeden z nejlepších přírodních léků.
Ploštičník, užívaný již dlouho k léčení ženských obtíží, dorůstá výšky až 2,5 metru a je nápadný svými bílými ochmýřenými květy. Jeho domovem je především Severní Amerika, kde je také nazýván aquawroot čili „ženský kořen“ nebo rantle root, což je něco jako „chřestivý kořen“. Nejběžnější výraz pro tuto rostlinu je však blafl snakeroot čili „černý hadí kořen“. Je to vlastně popis vzhledu kořene, který je černý a hadovitě zakroucený. Je v něm obsažen komplexní systém přírodních chemických látek, z nichž některé se svým účinkem vyrovnají nejúčinnějším moderním lékům.

Nejčastější uplatnění ploštičníku


Ploštičník zmírňuje příznaky přechodu, zvláště návaly horka. Ploštičník zmírňuje menstruační bolesti a jiné obtíže, například premenstruální syndrom. Dále ploštičník působí protizánětlivě a tlumí svalové bolesti, uvolňuje hlen na sliznicích a usnadňuje odkašlávání.

Ploštičník - působení a účinky


Tradičně je ploštičník předepisován při menstruačních potížích, bolestech po porodu, nervových poruchách a při bolestech kloubů. Dnes se tato léčivka doporučuje především na zmírnění návalů, které provázejí menopauzu.
Ploštičník a jeho hlavní příznivé účinky: Ploštičník je oblíbeným prostředkem proti návalům v období přechodu, vysychání vaginální sliznice a ostatním příznakům menopauzy. Vědecké studie prokázaly, že ploštičník může snížit hladinu LH (luteotropního hormonu), který se tvoří v hypofýze. V období přechodu dochází k vzestupu hladiny tohoto hormonu a to se pokládá za jednu z příčin návalů.
Ploštičník dále obsahuje fytoestrogeny, rostlinné složky, které mají účinek podobný lidským estrogenům. Fytoestrogeny se vážou na receptory hormonu v prsou, děloze i jinde v těle a zmírňují tak příznaky přechodu bez zvýšení rizika rakoviny prsu a jiných možných vedlejších účinků substituční hormonální terapie. Někteří odborníci se domnívají, že fytoestrogeny pomáhají v prevenci rakoviny prsu spíše tím, že zadržují vlastní tělesný estrogen před vnikáním do buněk prsní tkáně.
Ploštičník a další příznivé účinky: Svým protikřečovým působením může ploštičník snižovat menstruační křeče zvyšováním průtoku krve také užitečný během porodu a po porodu. Protože vyrovnává hladiny hormonů, může prospívat ženám, které trpí premenstruálním syndromem, ale při těchto potížích je vhodnější spíše drnek (Bitec agnus). Ploštičník má rovněž sedativní a protizánětlivé účinky, ale ty nejsou tak výrazné. Cenné mohou být zejména při léčení svalových bolestí a při nervově podmíněných bolestech, jako je ischias a podobné neuralgie. Pro svou schopnost uvolňovat hlen se doporučuje při kašli. Určitý vliv má prý tento kořen i na hučení v uších.

Jak ploštičník užívat

Ploštičník - fakta a rady

Vedlejší účinky ploštičníku

I když ploštičník skutečně nemá toxické účinky, může u některých lidí vyvolávat žaludeční nevolnost. Podle jedné studie může vést u žen k menšímu váhovému přírůstku a závratím. Může také snižovat krevní tlak. Mimořádně vysoká dávka může vyvolat nevolnost, zvracení, zpomalení tepu, silné pocení a bolesti hlavy.


Při používaní ploštičníku pozor na

Nikdy neužívejte ploštičník v těhotenství a při kojení. Bylinný derivát může interferovat s klasickou léčbou, například s užíváním hormonální antikoncepce. Užíváte-li léky na zvýšený krevní tlak, ploštičník zcela vynechejte, protože krevní tlak výrazně snižuje. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Ploštičník - doplňující informace

Kořen ploštičníku se suší, drtí na prášek a prodává se jako potravinový doplněk ve formě tobolek.

Ploštičník - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®