poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Tymián obecný

Tymián obecný

(Thymus vulgaris)
Usušená kvetoucí nať, ostře aromatického pachu po thymolu. List druhu Thymus vulgaris je obvykle 4 mm až 12 mm dlouhý a až 3 mm široký, přisedlý nebo velmi krátce řapíkatý. Čepel je tuhá, celokrajná, kopinatá až vejčitá, na obou stranách šedá až zelenošedá s okraji podvinutými. Střední žilka na svrchní straně je vpadlá, na spodní straně zřetelně vyniklá. Kalich je zelený, často fialově naběhlý, trubkovitý, se dvěma pysky, z nichž horní se třemi ušty je obrácen nazpět, dolní se dvěma brvitými ušty je delší než horní. Po odkvětu kalich uzavírá korunu dlouhými tuhými chlupy. Koruna je dvakrát delší než kalich, v suchém stavu obvykle nahnědlá, nezřetelně dvoupyská. List druhu Thymus zygis je obvykle 1,7 mm až 6,5 mm dlouhý a 0,4 mm až 1,2 mm široký, jehlicovitý až podlouhle kopinatý, podvinutý. Čepel je na obou stranách zelená až zelenošedá, střední žilka někdy fialová, okraj listu je zejména na bázi s dlouhými bílými chlupy. Usušené květy podobné druhu Thymus vulgaris.

Nejčastější uplatnění tymiánu obecného


Expektorans; bronchitis, laryngitis, pertussis ; stomachikum, spasmolytikum, karminativum ; zevně k obkladům, koupelím, kloktání, výplachům úst silice jako derivans. Hlavní složka silice – thymol je účinné antiseptikum; slouží zejména v zubním lékařství, při výrobě past a ústních vod, jako prostředek odstraňující zápach. Je však toxický, poškozuje štítnou žlázu. V těhotenství se nedoporučuje užívat.


Tymián obecný - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®