poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vodilka

Vodilka

(Hydrastis canadensis)
Vodilka, příbuzná pryskyřníku, je trvalka pocházející ze Severní Ameriky. Její sušený kořen se již dlouho používá ke zklidňování zánětů i jiných nemocí. Dnes je hlavně oceňována pro svou schopnost pomáhat organismu v boji proti infekcím. V 19. století ji Američané nazvali goldenseal, což znamená "zlatá pečeť", pro její výrazně žlutý kořen s malími pohárkovitými jizvami. Tyto jizvičky, které se objevují vždy na přírustku kořene z předchozího roku, pripomínají voskové pečeti, které se dříve používaly k zapečetění dopisů, odtud anglický název rostliny. Klíčové léčivé složky jsou alkaloidy berberin a hydrastin. Berbelin je také odpovědný za bohatou žluť kořene, tak zářivou, že domorodci i první američtí osadníci používali kořen jako léčivku, ale i jako zdroj žlutého barviva. Alkaloidy jsou velmi hořké, takže se do čaje přidávají i jiné byliny nebo se sladí - nejlépe medem.

Nejčastější uplatnění vodilky


Vodilka zklidňuje záněty na sliznicích včetně sinusitidy. Podporuje hojení aft a oparů a pomáhá ničit viry způsobující bradavice. Posiluje imunitní systém, utišuje zažívací potíže může pomáhat při léčení lehčích infekcí močových cest a léčí oční infeci.

Vedlejší účinky vodilky

Užívání vodilky v doporučených dávkách a po doporučenou dobu nemá vedlejší účinky, pouze při předávkování může dráždit sliznici v ústech a vysoušet ji.


Vodilka - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®