poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Yzop lékařský

(Hyssopus officinalis)
Jedná se o bylinku známou již za dob Hippokrata, který ji doporučoval při zánětu pohrudnice, Dioscorides spolu s routou na astma a katar dýchacích cest. Přízvisko je od slova azob neboli svatá rostlina. V bibli je tento druh popisován spíše jako druh majoránky. Má hořkou, mírně svíravou a hřejivou chuť. Obsahuje silice, taniny, hořčin a flavonoidy.

Nejčastější uplatnění yzopu


Nať se užívá při zánětu průdušek, hrudních nachlazeních a při astmatu. Smíchaná s fíky se konzumovala při zácpě. Podporuje pocení při chřipce.

Yzop lékařský - působení a účinky


Působí jako expektorans - pomáhá k vykašlávání a je karminativum zmírňující plynatost a trávicí potíže. Má protizánětlivé a antivirové účinky (Herpes simplex). Uvolňuje periferní cévy, jeho účinek je tedy i spazmolytický.

Jak yzop užívat

Nálev z naťových částí se užívá při nachlazení a chřipce, pije se horký. Současně pomáhá při trávicích obtížích a žaludeční neuróze. Tinktura při bronchitidě a kašli usnadňuje hlenu prostoupit do horních dýchacích cest a vykašlat ho. Účinek tinktury zesílíte květy divizny a lékořice. Yzopový olej našel uplatnění při masážích hrudníku za účelem uvolnění hlenu a úlevě při prsních nachlazeních. Skvěle se kombinuje s tymiánem a eukalyptem. Olej je dobrý i do koupele při nervovém vyčerpání nebo smutku. Kápněte 5-10 kapek, pomůže vám od melancholie.

Yzop lékařský - fakta a rady

Sbírá se v létě v rozkvětu. Éterický olej mírní pocity žalu a viny. Má povzbuzující i mírně uklidňující účinky. Nedoporučuje se při podráždění a nervozitě.

Vedlejší účinky yzopu

Nepřekračujte denní dávku, silnější dávky mají opačný účinek.


Při používaní yzopu pozor na

V éterickém oleji je obsažen keton pinokamfen, který vyšších dávkách může vyvolávat křeče.

Yzop lékařský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®