Jabloň
(Malus sp.)
Jablka jsou běžně dostupným ovocem a jejich léčivým vlastnostem se nevěnuje taková pozornost jako klasickým bylinkám. Pěstují se od dob Římské říše. Zralá jablka se užívají jako laxativum a méně zralá či dokonce nezralá v boji proti průjmu.
Z jedné studie však zcela jasně vyplynulo, že jablka snižují hladinu cholesterolu v krvi. Šťáva z jablek má navíc chladivý efekt, používá se i při horečce nebo očních infekcích.
Nejčastější uplatnění jabloně
Čerstvá jablka se používají k pročištění těla. Konzumují se ráno, k večeru mají spíše projímavý účinek. Jejich účinku se využívalo při zábalech a zánětech kůže. Francouzi našli uplatnění i u jablečných slupek - jsou proti revmatismu a dně, současně působí jako mírné diuretikum. Dušená jablka se podávají menším dětem. Mají také zklidňující účinky na vředy a kolitidu.
Jabloň - působení a účinky
Působí jako tonikum, podporují trávení a funkci jater. Jsou rovněž mírným diuretikem, antirevmatikem a laxativem. Vlastní i antiseptické účinky.
Jak jabloň užívat
Čerstvé syrové ovoce je dobré na vyprázdnění stolice. Nezralá, kyselejší jablka užívejte při zánětu močového měchýře nebo jiné močové infekci. Zlepšují stav anémie, protože posilují celkovou kondici organismu.
Připravte si z nich nálev. Můžete ho pít horký i studený. Teplý nápoj z jablek se pije na prohřátí při revmatických potížích a střevní kolice. Chlazený je zase dobrý při horečnatém onemocnění.
V upravené podobě dušením jsou jablka vhodná proti průjmu a zánětu žaludku a střev (gastroenteritis).
Zábal z jablek se přikládá na kožní infekce, např. svrab.
Jabloň - fakta a rady
Jablečný sirup je dobrým prostředkem na posílení srdce. Užívá se při subjektivním vnímání bušení srdce, při pocitech na omdlení a melancholii.
Vedlejší účinky jabloně
Jakožto chladné ovoce ochlazuje rychle i žaludek, což může vést k plynatosti a zažívacím potížím.
Jabloň - diskuze
Ostatní bylinky: