poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Šalvěj

(Salvia sp.)
Šalvěj je bylinkou pro posilování slábnoucí paměti určena k povzbuzení. Této rostliny si cenili zejména Číňané. Směňovali bedny čaje za anglickou šalvěj. Existují různé odrůdy - s tím souvisí i její používání. V lékařství je známá šalvěj lékařská S. officinalis (nachová odrůda), v Číně je to zase kořen příbuzné rostliny S. miltiorrhiza (tonikum s podílem vitamínu E). Mezi hlavní vlastnosti této rostliny patří chladné, vysušující a hořké účinky. Obsahuje hlavně silice, hořčiny, pryskyřici, flavonoidy, saponiny a estrogenní látky.

Nejčastější uplatnění šalvěje


S. officinalis má listy připodobňované tvarem k ústům a hrdlu. I z toho důvodu, není těžké odhadnout, že se bude používat zejména pro účely vyplachování a kloktání úst. Uplatňuje se při menopauze a odstavování mléka. Z čerstvých listů se vyrábí revitalizující prostředek. Kořen S. miltiorrhiza „Tan šen“ se používá na menstruační bolesti a srdeční problémy.

Šalvěj - působení a účinky


Šalvěj lékařská má adstringentní a antispazmolytické účinky, je také antiseptikem, snižuje pocení, slinění a laktaci. Podporuje odtok žluči a snižuje hladinu cukru v krvi. Je uterotonikem a přírodním antibiotikem. S. miltiorrhiza stimuluje krevní oběh a má sedativní účinky.

Jak šalvěj užívat

Ze Šalvěje lékařské se připravuje nálev. Z 20 gramů listů na 50 ml vody se vyrábí tonikum podporující funkci jater. Tinktura je dobrá na zmírnění menopauzálních příznaků a ke snížení slinění u Parkinsonovy choroby. Na rány, které se pomalu hojí je dobré použít složenou gázu, kterou namočíte v nálevu. Nálev má rozmanité použití - i jako kloktadlo a na oplach vlasů. Snižuje viditelnost šedých vlasů, obnovuje barvu a je proti lupům.

Vedlejší účinky šalvěje

Součástí šalvěje je látka „thujon“, která může u epileptiků vyvolat záchvat. Nadužívání může způsobit křeče, výjimečně se objevuje také alergie.


Při používaní šalvěje pozor na

Ani v těhotenství by se neměla šalvěj užívat, snad jen při vaření, a to v nepatrném množství. Kořen se užívá jen v případě, kdy za příčinou stavu stojí stagnace krve.

Šalvěj - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.