Jam
(Dioscorea sp.)
Divoce rostoucí Jam, jehož součástí jsou látky hormonální povahy (diosgenin) podobné progesteronu, se dříve používal jako metoda antikoncepce. Výroba technického hormonu nebyla na dřívější poměry ani možná. Je nazýván „kolikový kořen“, protože uvolňuje hladké svalstvo. Dá se využít i jako výchozí surovina k produkci kortizolu do krémů - léčba ekzémů.
Vyniká svou hořkosladkou chutí s vysušujícími vlastnostmi. Obsahuje alkaloidy, saponiny, fytosteroly, škrob a taniny.
Nejčastější uplatnění jamu
Mezi užívané části této rostliny patří oddenek. Oddenek D. Villosa je prostředek sloužící k tišení kolikovitých bolestí. Lze ho také používat při revmatických potížích akutního rázu.
Oddenek D. Opposita je rostlinným tonikem ledvin a žaludku. Užívá se při onemocnění močového traktu, slabé energie ledvin, astmatu a v menopauze. D. Hypoglauca bojuje při infekcích močové soustavy a revmatických artritidách.
Jam - působení a účinky
Jednotlivé druhy rostliny působí podobně, ne však stejně. D. Villosa uvolňuje svalstvo a má protizánětlivé účinky. D. Opposita je expektoranciem, stomachikem a diuretikem. D. Hypoglauca zmírňuje infekci močových cest.
Jak jam užívat
Z oddenku D.Villosa se vyrábí odvar nebo tinktura. Odvar se užívá při syndromu dráždivého střeva nebo střevní divertikulóze, při menstruačních bolestech nebo během první doby porodní. Podobně i tinktura. Z oddenku D. Opposita se připravuje odvar a tinktura. Tinktura je dobrá při astmatickém kašli. Oddenek D. Hypoglauca se využívá na odvar či tinkturu.
Jam - fakta a rady
Vyhněte se velkým dávkám D. Villosa, pokud jste těhotná. Smí se brát až během porodu a navíc pod odborným dohledem.
Vedlejší účinky jamu
Vyskytují se pouze ojediněle a to ve větších terapeutických dávkách (nevolnost, průjem).
Jam - diskuze
Ostatní bylinky: