poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ořešák

(Juglans sp.)
Legenda praví, že bohové se pohybovali po zemi a živili se ořechy, odtud pochází název Juglans nebo také Jovis glans - Jupiterův ořech. Již od římských časů se strom pěstuje pro své plody, které jsou plné významných olejů. Jsou zásobárnou esenciálních kyselin, nejdůležitější je kyselina linolová. Jeho nahořklá chuť s adstringentními účinky obsahuje chinony, taniny, oleje a již zmiňované kyseliny.

Nejčastější uplatnění ořešáku


Listy ořešáku mají antiseptické a antifungicidní účinky. Ořešák královský a jeho listy našly uplatnění jako domácí prostředek k léčbě střevních parazitů, blefaritid, ekzémů a jako tonikum na zažívání. Z květů se vyrábí Bachovy kapky doporučovány v době menopauzy a dalších změn. Ořechová slupka a jeho oplodí je bohatým zdrojem kyselin a minerálů. Nálevy se používaly na barvení vlasů nebo k léčbě chronických průjmů a anémií. Olej je zase rozhodující pro hojné tělní pochody.

Ořešák - působení a účinky


Ořešák královský (J. Regia) působí jako adstringent, spazmolytikum a tonikum. Je účinným prostředkem proti hlístům. Ořešák popelavý (J. Cinerea) a jeho vnitřní kůra má projímavý účinek, také podporuje odtok žluči.

Jak ořešák užívat

Z Ořešáku královského se vyrábí nálev sloužící k omývání a oční lázni. Používá se při onemocnění pokožky, zánětech očí a při nechutenství. Scezený nálev nebo 5 kapek tinktury se kape do oční lázně při zánětu očních víček a spojivek. Při menstruačních potížích nebo při sušší zánětlivé pokožce lze užívat denně 2 lžičky oleje z ořechů. Z Ořešáku popelavého, konkrétně z jeho vnitřní kůry, vyrábíme odvar a tinkturu. Odvar se používá při zácpě, stimuluje játra a pomáhá při kožním onemocnění. Tinktura má podobné účinky, užívejte max 5 ml denně.

Ořešák - fakta a rady

Vnitřní kůra se může užívat v těhotenství (projímadlo při zácpě).

Vedlejší účinky ořešáku

Nejsou známy žádné vedlejší účinky, ale na někoho může mít agresivnější účinek.


Ořešák - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®