poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zázvor

Zázvor

(Zingiber officinale)
Od starověké Indie a Číny po Řecko a Řím byl zázvor (anglicky Ginger) uctíván jako kulinářské I léčivé koření. Středověcí Evropané vystopovali zázvor až do rajských zahrad Edenu. Zázvor, tolik oceňovaný tradičními léčiteli, se stále hodně používá jako lék při zažívacích potížích.
Zázvor, proslulý svými schopnostmi uklidnit žaludeční obtíže, pochází z Indie a Číny, ale i z Jamajky a jiných tropických oblastí. Zázvor je trvalka teplého podnebí je blízce příbuzná s kurkumou a kardamomem a její kořeny se používají v kuchyni i k lékařským účelům. Jako koření dodává pokrmům palčivou, citrónovou příchuť, používá se k přípravě masa i sladkého pečiva. Jako lék má zázvor stále značný význam v tradiční medicíně.

Nejčastější uplatnění zázvoru


Zázvor utišuje nevolnost (nauzeu) a závratě, může mírnit bolesti a zánět při artritidě. Zázvor dále zklidňuje bolesti svalů, zmírňuje příznaky nachlazení a chřipky, zmenšuje plynatost.

Zázvor - působení a účinky


Zázvor je tisíce let na celém světě známý jako lék při různých zažívacích potížích, od plynatosti až po těžké nevolnosti a zvracení. Zázvor se používá i ke zmírnění potíží při nachlazení a při artritických bolestech. Moderní výzkum aktivních složek zázvoru potvrzuje účinnost tohoto dávného léčebného prostředku.
Zázvor a jeho hlavní příznivé účinky: Zázvor působí především v zažívacím ústrojí, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny. Proto je někdy podáván místo léků potlačujících nevolnost s necením na zvracení, které mohou ovlivnit centrální nervový systém a působit ospalost. Podle studie u žen, které prodělaly laparoskopii nebo větší gynekolohickou operaci, podání 1 g zázvoru před zákrokem dokázalo výrazně snížit pooperační nevolnost a zvracení, dosti časté vedlejší příznaky podaných anestetik a jiných léků užívaných při operacích. Zázvor pomáhá při stavech nevolnosti vyvolaných chemoterapií.
Účinek proti nevolnostem všeho druhu zázvor předurčuje ke zklidňování stavů závrati, poměrně častých u starších pacientů. Již léta je zázvor běžným lékem lidové medicíny k tišení žaludečních nevolností. Nastrouhaný čerstvý zázvor nebo obsažený v doplňcích slouží jako prostředek proti plynatosti.
Další příznivé účiny zázvoru: Protizánětlivé a analgetické účinky zázvoru mohou pomáhat utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů.
Ve studii u sedmi žen s revmatickou artritidou (autoimunním onemocněním charakterizovaným těžkými zánětlivými projevy v kloubech) denní dávka 5 až 50 čerstvé bylinky - zázvor nebo tobolek o obsahu 1 g práškového zázvoru zmenšila bolesti kloubů i ostatní projevy zánětu. Zázvor a jeho protizánětlivé vlastnosti vedou k předpokladu, že by mohl pomoci zmírňovat křeče průdušek při nachlazení a chřipce.

Jak zázvor užívat

Zázvor a jeho dávkování: K prevenci kinetóz (mořské nemoci), závrativých stavů a mírnění bolestí u artritid: Užívejte zázvor až třikrát denně nebo každé čtyři hodiny podle potřeby. Obvyklá dávka je 100 až 200 mg standardizovaného výtažku v tobolce nebo tabletě nebo 1 až 2 g čerstvého zázvorového prášku, popřípadě asi 1,25 cm čerstvého zázvorového kořene. Jiné přípravky včetně zázvorového čaje se mohou užívat několikrát denně i při jiných potížích, např. při bolestech nebo artritidě . Zázvorový čaj je k dostání v čajových sáčcích nebo můžete dát 1/4 lžičky strouhaného zázvoru do šálku velmi horké vody.
Při cestování zkuste kandovaný zázvor: 2,5 cm velké a 0,5 cm silná kostička obsahuje přibližně 500 mg zázvoru.
Při svalových bolestech: Vetřete do bolestivých míst několik kapek zázvorového oleje smíchaného se lžičkou mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje).
<>Zázvor a užívání: Velké dávky zázvoru na lačný žaludek mohou způsobit poruchy zažívaní, užívejte raději tobolky při jídle a dobře je zapijte vodou. K prevenci mořské nemoci je nejlépe užívat zázvor 3 až 4 hodiny před odjezdem a pak každé čtyři hodiny, pokus je zapotřebí. K prevenci pooperační nevolnosti začněte užívat zázvor den před operací, ale jen po konzultaci s lékařem.

Zázvor - fakta a rady

Vedlejší účinky zázvoru

Zázvor je velmi bezpečný jako potravinový doplněk tak i jako čaj popřípadě limonáda, z tohoto důvodu nemá žádné vedlejší účinky, jen ve vzácných případech může příležitostně vyvolat poruchy trávení.


Při používaní zázvoru pozor na

Asi 250 mg zázvoru čtyřikrát denně utiší ranní nevolnost v prvních třech dnech měsících těhotenství, vyšší dávky však musí být pod lékařskou kontrolou. Pacienti léčení chemoterapií by neměli užívat zázvor nalačno, protože dráždí žaludeční sliznici. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Zázvor - doplňující informace

Ať už čerství, nebo v tobolkách je zázvor velmi účinný lék při nevolnostech a při mořské nemoci.

Zázvor - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®