poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Sporýš lékařský

(Verbena officinalis)
Posvátnost sporýši přikládali již keltští kněží. Také Římané věřili v jeho posvátnost a používali ho k očištění domovů a chrámů. Tradičně se používal při vodnatelnosti. Spojován s rituály byl ještě v 17. století, kdy se k čarodějným účelům spíše zakazoval. Má štiplavou, hořko-chladnou chuť. Obsahuje silice, glykosidy a taniny.

Nejčastější uplatnění sporýše


Nať je tonikum pro nervy, stimuluje játra a pročišťuje moč. Je protihorečnatým lékem a podporuje tvorbu mléka po porodu včetně urychlení kontrakcí. Místně se používá na různé boláky a jiná poranění i na onemocnění dásní. V Číně se používá při malárii a chřipce.

Sporýš lékařský - působení a účinky


Působí jako relaxační prostředek - tonikum. Podporuje tvorbu mléka, regeneruje játra, je cholagogum. Má účinek proti křečím, ale současně stimuluje dělohu. Je uklidňující.

Jak sporýš užívat

Z nati se chystá nálev a odvar. Nálev se používá při nespavosti a nervovém vypětí. Podporuje pocení, chuť k jídlu a příznivě ovlivňuje horečnaté stavy. Během porodu popíjejte doušky k podpoře děložních stahů a k tvorbě mléka. Tinktura se užívá při nervovém vyčerpání a depresi. Dobře se doplňuje s ovsem. Ovlivňuje nadbytek kyseliny močové, takže má blahodárné účinky na močovou soustavu při kamenech. Při pomalém zažívání stimuluje játra.

Vedlejší účinky sporýše

V běžných dávkách nemá žádné nežádoucí účinky.


Při používaní sporýše pozor na

Nepoužívejte v těhotenství, je uterostimulans. Lze až během porodu.

Sporýš lékařský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®