poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Gotu kola - Pupečník asijský

Gotu kola - Pupečník asijský

(Centella asiatica)
Léčebné použití Gotu koly též nazývané jako pupečník asijský má své kořeny v Indii, kde je stále součástí starodávné léčebné tradice nazývané ájurveda. Pověst o jejich léčivých účincích na kožní nemoci se postupně rozšířila z Asie do Evropy, kde se hojně používá k léčení popálenin a jiných poranění. Gotu kola je červeně kvetoucí rostlina, které se dobře daří v horkých bažinatých oblastech v Indii, na Srí Lance, Madagaskaru, ve střední a jižní Africe, v Austrálii, Číně a jižních státech USA. Vzhled této štíhlé popínavé trvalky se mění podle toho, roste-li ve vodě (široké vějířovité listy), nebo na suchu (malé tenké lístky). K léčebným účelům se nejčastěji používají listy.

Nejčastější uplatnění gotu koly


Pupečník asijský léčí popáleniny a rány, zlepšuje pojivovou tkáň, posiluje žíly a podporuje paměť.

Gotu kola - Pupečník asijský - působení a účinky


Pupečník asijský má mnoho příznivých účinků, ať už ji užíváte vnitřně nebo zevně k obkladům. Mezi složky, které obsahuje, patří chemické látky nazývané triterpeny (speciálně asiatikosidy), které jak se zdá, zvyšují tvorbu kolagenu v kostech, chrupavkách pojivových tkáních. Navíc pomáhají udržovat zdravé cévy a mohou se účastnit vyrovnávání činnosti transmiterů, chemických „poslíčků“ v mozku. Jedinečný účinek pupečníku asijského na pojivové tkáně – podpora jejich zdravého vývoje a potlačování tvorby zatvrdlin – z ní dělá potenciálně důležitý prostředek při léčení chorobných kožních stavů. Dokáže léčivě působit na popáleniny, koloidní jizvy (přebujelou jizvení tkáň) a na léčení ran a vředů. Rovněž se zdá, že pupečník asijský posiluje buňky v cévních stěnách a zlepšuje průtok krve, takže je cenným prostředkem při léčení křečových žil. Pupečník asijský se užívá již tisíce let ke zvyšování duševních schopností. Současné výzkumy potvrzují její význam při zlepšování paměti, schopnosti učit se a možného zlepšení příznaků Alzheimerovy choroby.

Vedlejší účinky gotu koly

Užívání gotu koly nemá žádné vedlejší účinky, pouze ve vzácných případech mohou nastat alergické kožní vyrážky nebo bolest hlavy, v případě výskytu těchto příznaků snižte dávky nebo přestaňte gotu kolu užívat.


Při používaní gotu koly pozor na

Těhotné ženy nesmějí gotu kolu užívat.Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Gotu kola - Pupečník asijský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®