poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Tužebník jilmový

(Filipendula ulmaria)
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) byl oblíbenou bylinou již za starých alžbětinských časů. Snižovala se jím horečka a bolesti. Salicyláty z něj byly extrahovány ve 30. letech minulého století. Až za 60 let později se tato látka vynalezla ve farmaceutickém průmyslu jako „aspirin“ nebo také acylpyrin. Chuť Tužebníku jilmového je chladná a svíravá. Mimo salicylátů se tu ukrývají i další účinné složky v podobě flavonoidů, taninů, silic, kyseliny citrónové a slizu.

Nejčastější uplatnění tužebníku


Čerstvá nať snižuje záněty, tlumí horečku. Je lehkým léčivým prostředkem při porušeném zažívání, překyseleném žaludku a některých typech průjmu.

Tužebník jilmový - působení a účinky


Má protizánětlivé a protirevmatické účinky, také zklidňuje zažívání, podporuje vylučování moči a potu.

Jak tužebník užívat

Nálev z natě se používá při horečce doprovázející nachlazení nebo při revmatických bolestech. Tlumí bolesti žaludku u dětí. Tinktura je silnější, léčí se s ní zvýšená kyselost a žaludeční vředy. V naředěné tinktuře se máčí gáza, která se přikládá na bolestivé klouby postižené artritidou nebo revmatem, také při různých neuralgiích. Vychladlý přecezený nálev se aplikuje při zánětu spojivek nebo jiných dalších onemocněních.

Tužebník jilmový - fakta a rady

Sbírá se v rozkvětu v létě.

Vedlejší účinky tužebníku

Nevykazuje žádné nežádoucí účinky, ale raději by se neměl užívat v těhotenství a v době kojení. Při nadužívání se může objevit žaludeční slabost.


Při používaní tužebníku pozor na

Pokud máte alergii na salicyláty rostlinu nepoužívejte.

Tužebník jilmový - doplňující informace

Má podobné vlastnosti lékořice.

Tužebník jilmový - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®