Tužebník jilmový
(Filipendula ulmaria)
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) byl oblíbenou bylinou již za starých alžbětinských časů. Snižovala se jím horečka a bolesti. Salicyláty z něj byly extrahovány ve 30. letech minulého století. Až za 60 let později se tato látka vynalezla ve farmaceutickém průmyslu jako „aspirin“ nebo také acylpyrin.
Chuť Tužebníku jilmového je chladná a svíravá. Mimo salicylátů se tu ukrývají i další účinné složky v podobě flavonoidů, taninů, silic, kyseliny citrónové a slizu.
Nejčastější uplatnění tužebníku
Čerstvá nať snižuje záněty, tlumí horečku. Je lehkým léčivým prostředkem při porušeném zažívání, překyseleném žaludku a některých typech průjmu.
Tužebník jilmový - působení a účinky
Má protizánětlivé a protirevmatické účinky, také zklidňuje zažívání, podporuje vylučování moči a potu.
Jak tužebník užívat
Nálev z natě se používá při horečce doprovázející nachlazení nebo při revmatických bolestech. Tlumí bolesti žaludku u dětí. Tinktura je silnější, léčí se s ní zvýšená kyselost a žaludeční vředy.
V naředěné tinktuře se máčí gáza, která se přikládá na bolestivé klouby postižené artritidou nebo revmatem, také při různých neuralgiích. Vychladlý přecezený nálev se aplikuje při zánětu spojivek nebo jiných dalších onemocněních.
Tužebník jilmový - fakta a rady
Sbírá se v rozkvětu v létě.
Vedlejší účinky tužebníku
Nevykazuje žádné nežádoucí účinky, ale raději by se neměl užívat v těhotenství a v době kojení. Při nadužívání se může objevit žaludeční slabost.
Při používaní tužebníku pozor na
Pokud máte alergii na salicyláty rostlinu nepoužívejte.
Tužebník jilmový - doplňující informace
Má podobné vlastnosti lékořice.
Tužebník jilmový - diskuze
Ostatní bylinky: