poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Chvojník čínský

(Ephedra sinica)
V Číně se chvojník užívá proti astmatu a je znám již několik tisíc let. Jedná se alkaloid (efedrin). Výtažek z rostliny byl objeven čínskými vědci a následně se začal vyrábět i synteticky. Jeho indická verze a speciální odrůda E.gerardiana se považuje za silné tonikum a elixír mládí. Obsahuje sómu - sladký lektvar dodávající sílu a nesmrtelnou moc bohů. Má štiplavé vlastnosti. Mimo efedrinu se tu vyskytují saponiny a silice.

Nejčastější uplatnění chvojníku


Větvičky chvojníku potlačují projevy bronchiálního spazmu při astmatu. Mají také antialergické vlastnosti a svou užitečnost nezapřou ani při výskytu senné rýmy a kopřivce. Využívají se při nachlazení doprovázené zimnicemi, bolestmi hlavy a hrudním kašlem. Také se používají při oslabení ledvin. Kořen má své uplatnění při tvorbě potu. V Číně se je dáván do souvislosti s nedostatkem jin energie.

Chvojník čínský - působení a účinky


Větvičky jsou jako antipyretikum a diaforetikum. Podporují vylučování moči a potu, působí proti křečím. Byly u nich objeveny i antibakteriální a antivirotické účinky. Odvar z kořene vede k nadměrnému pocení.

Jak chvojník užívat

Z větviček chvojníku se vyrábí tinktura. Maximální povolená terapeutická dávka je 2,5 ml v 1:4 tinktury 3x denně. Kombinuje se s tinkturou z kořene prvosenky a mateřídoušky (astma, rozedma plic, černý kašel a jiná závažnější onemocnění hrudníku). Připravit si můžete taktéž odvar, který se užívá při nachlazení nebo oslabené funkci ledvin.

Chvojník čínský - fakta a rady

Ve Velké Británii smí rostlinu podávat pouze lékaři. V Austrálii a Novém Zélandu je použití omezeno.

Vedlejší účinky chvojníku

Nesmí se užívat při užívání antidepresiv MAO (inhibitory monooxidázy). Neužívá se ani v případech glaukomu, hypertenze nebo koronární trombózy.


Chvojník čínský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®