poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Majoránka zahradní

(Majorana hortensis Moench)
Majoránka zahradní neboli Majorana hortensis Moench je z čeledi hluchavkovitých a lidově se jí říká majorán, marjánka nebo voněkras. Jedná se o jednoletou bylinu, která pochází z Asie. Zde se vyskytovala v podobě víceletého polokeře. Její lodyha je hustě olistěná a listy žláznatě tečkované. Kvete bělavě růžovými kvítky.

Nejčastější uplatnění Majoránky


Pěstuje se zejména pro účely kuchyňského koření. Je známá ve dvou odrůdách, jako německá nebo francouzská majoránka. Farmaceutické použití je velmi omezené, ale přesto je - mastě a oleje z usušených odrolených listů a květů. Doporučuje se při špatném močení, mrtvici, ospalosti, křečím, necitelnosti, atp. Uplatňuje se i v případě dekorací. Majoránka krásně vynikne a voní na ručně dělaných věncích.

Majoránka zahradní - působení a účinky


Působí proti všelijakému vnitřnímu ucpání, posiluje nervovou soustavu a dýchací systém. Je dobrá proti nadýmání a žaludečním křečím. Účinkuje také při zevním použití, zmírňuje bolesti zad a hlavy.

Jak Majoránku užívat

Olej z drcené sušené natě pomáhá při namožených končetinách, bolesti zad a hlavy, zejména čela. Používejte ho dle potřeby. Šťáva z čerstvé natě majoránky smíchaná s borovou vazelínou je vhodná při rýmě, vtírá se do nosu. Sušená a drcená nať se přidává do čaje.

Majoránka zahradní - fakta a rady

Celá rostlina je silně aromatická. Má silný kafrový zápach a nahořklou chuť. Do Evropy se dostala údajně z Jeruzaléma.

Vedlejší účinky Majoránky

Mírná ospalost. Ve vyšších dávkách působí lehce omamným účinkem.


Majoránka zahradní - doplňující informace

Přidává se do sirupů proti kašli, v koupeli posiluje nervy a je účinná proti nadýmání.

Majoránka zahradní - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®