poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Svízel přítula

(Galium aparine)
Svízel je hojně rostoucí plevel vinoucí se živými ploty či zahradami. V lidovém léčitelství je považován za výborné pročišťující tonikum využívané hlavně ve střední Evropě a na Balkáně. Svízel má dlouhé lepkavé stonky a mladé výhonky se objevují zejména na jaře. Svízel přítula (Galium aparine) obsahuje účinné kumariny, glykosidy, kyselinu citrónovou a taniny. Je slanější a sušší chuti, chladí. Snadno přilne k oblečení.

Nejčastější uplatnění svízele


Čerstvá nať se užívá jako prostředek k podpoře vylučování, je tedy diuretikem. Pomáhá při otocích mízních uzlin. Je prostředkem k čistění krve a díky němu se tělo zbavuje jedů. Pročištění mízy vede ke zlepšení stavu infekční mononukleózy, angín a nemocí prostaty.

Svízel přítula - působení a účinky


Působí jako diuretikum, pročišťuje tělo od toxinů a je mírně adstringentní.

Jak svízel užívat

Z nati můžete vyrobit šťávu, která rozdrcením a rozmělněním slouží k vylučování škodlivých látek z těla. Nálev má slabší účinky, než šťáva, je vhodný ho připravit jako osvěžující nápoj při horečkách. Uplatňuje se i při zánětu močového měchýře a k odstranění kaménků. Obdobně působí i tinktura. Dělají se z něj obklady, stačí jen namočit gázu do nálevu a přiložit na popáleninu, škrábnutí, vřed nebo jiné záněty pokožky.

Svízel přítula - fakta a rady

Lze podusit jako špenát, může být tedy s další podušenou zeleninou servírována jako příloha.

Vedlejší účinky svízele

V běžných terapeutických dávkách nejsou zaznamenány žádné nežádoucí vlivy ani kontraindikace.


Svízel přítula - doplňující informace

Dá se z něj vyrobit krém, který zmírňuje projevy psoriázy neboli lupénky. Jako nálev se hodí při oplachování vlasů - po lupech není ani vidu, ani slechu.

Svízel přítula - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.