poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Violka

(Viola sp.)
Violka vonná (fialka) a violka trojbarevná (maceška) se využívají k léčebným účelům již v dávných dobách. Atéňané s nimi zmírňovali hněv, zatímco Plinius doporučoval nosit věnec z violek jako prevenci bolestí hlavy a proti závratím. Maceška se používala jako elixír lásky. Má vlhké, štiplavé účinky a nahořklou chuť. Obsahuje saponiny, salicyláty, flavonoidy, silice a alkaloidy.

Nejčastější uplatnění violky


Nať violky se používá na široké spektrum kožních nemocí, od opruzenin až po varikózní vředy. Pro velký podíl saponinů je výborným expektoranciem. Tonizuje a posiluje krevní cévy.

Violka - působení a účinky


Působí proti zánětu, podporuje vykašlávání, má močopudný a protizánětlivý účinek. Nať z Violky vonné je proti kašli, zánětu průdušek a jinému kataru dýchacích cest. Významnou úlohu také splňuje v alternativní terapii při rakovině prsu, zvláště po operaci a při prevenci sekundárních nádorů. Sběr se provádí na jaře. Z květů se vyráběl sirup na řadu onemocnění. Nať z Violky trojbarevné je určená pro různá kožní onemocnění, od opruzenin až po vředy varikózního charakteru. Je dobrým expektoranciem a stabilizuje kapilární membrány. Sbírá se v době květenství. Celá rostlina V. Yedoensis je na infekční záněty kůže, hadí uštknutí, záněty lymfatických uzlin a prsní abscesy.

Jak violku užívat

Z nati Violky vonné se vyrábí sirup proti kašli, který se připravuje pomocí nálevu. Při infekcích v ústech a krku užívejte nálev na výplachy. Z nati Violky trojbarevné se používá nálev na chronické kožní stavy a jako mírná podpora oběhové a imunitní soustavy. Tinktura se užívá při onemocnění plic, trávicího systému a při močových chorobách. Na kožní boláky a vředy aplikujte zábal z práškované bylinky. Rány lze nálevem také omývat. Odvar z V. Yedoensis je vhodný kombinovat s dalšími chladivými bylinkami.

Vedlejší účinky violky

Vysoké dávky saponinů a jejich nadužívání vyvolává nevolnost a zvracení.


Violka - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®