poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Divizna malokvětá

(Verbascum thapsus)
Divizna je pokrytá jemným chmýřím. Kdysi se její stonky pálily jako pochodně v pohřebních průvodech. Dioscorides používal diviznu na uštknutí štírem, bolesti zubů, zánět mandlí i kašel a oční potíže. Rovněž měla své uplatnění při tuberkulóze. Olej se vyrábí z extrakcí květů a pomáhá na hemeroidy a ušní infekce. Účinky divizny jsou chladné, vlhké až mírně sladké. Obsahuje účinné slizy, silice, flavonoidy, glykosidy a saponiny.

Nejčastější uplatnění divizny


Květy divizny jsou skvělé na uvolnění kašle. Léčí se jimi suchý, chronický, v horším případě i černý kašel, TBC, bronchitidy a astma. Jsou výborné i na záněty v krku. Chystá se z nich olej, ten se uplatňuje ke zmírnění zánětů, poranění a bolesti uší. Listy dříve sloužily jako tabák. Kouřily se při astmatu a tuberkulóze.

Divizna malokvětá - působení a účinky


Působí jako expektorancium, demulgens a mírné diuretikum včetně sedativního účinku. Má svíravé účinky s protizánětlivým a hojivým charakterem.

Jak diviznu užívat

Z květů převažují tinktury a kloktadla, ale ani sirupy a olej nejsou výjimkou. Tinktura při kašli se dávkuje v množství max 20 ml denně. Léčivý olej připravený za studena se kape do uší. V hojivé masti příznivě působí na hemeroidy, ekzém a víčka. Listy jsou dobré na přípravu nálevu. 50 gramů sušené byliny na 500 ml vody se používá na chronický kašel a krční zánět. Podporuje pocení a je užitečný při horečnatých nachlazeních a intenzivních kašlích. Tinktura je účinnější, užívá se při chronických onemocněních dýchacích cest.

Divizna malokvětá - fakta a rady

Do velkých listů můžete zabalit ovoce, pomaleji se kazí.

Vedlejší účinky divizny

Nedoporučuje se její dlouhodobé užívání, ale nežádoucí účinky potvrzeny nejsou.


Při používaní divizny pozor na

Pozor na průmyslově balenou a sušenou diviznu. Obsahuje většinou více listů.

Divizna malokvětá - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®