poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Měsíček lékařský

(Calendula officinalis)
Zlaté květy měsíčku jsou velmi populární, jak mezi bylinkáři, tak třeba i do herbářů. Zlepšuje zrak, vyčistíte si hlavu a pozitivně povzbudíte mysl. Měsíček se užíval k posílení srdce, byl také dost podstatným lékem při neštovicích a spalničkách. Dnes je hojně využívaným homeopatikem. Má nahořklé, štiplavé, mírně chladivé a vysušující účinky. Součástí jsou oleje, saponiny, flavonoidy, pryskyřice, sliz a jiné steroidní látky.

Nejčastější uplatnění měsíčku


Korunní lístky se používají zevně. Pestrá škála se uplatňuje na kožní onemocnění a k léčbě gynekologických zánětů. Při horečnatých a toxických stavech zvyšují energii jater. Sbírají se v období léta, často až do pozdního podzimu. Listy a jejich využití je dáváno do souvislosti se zábaly. Éterický olej je velmi účinný antifungální prostředek, např. při kandidóze pochvy.

Měsíček lékařský - působení a účinky


Působí jako adstringens a má antiseptické účinky. Používá se k úpravě menstruace, stimulaci tvorby žluči a léčení ran.

Jak měsíček užívat

Z korunních lístků se připravuje nálev, tinktura a obklad. Lze s nimi také vyplachovat ústa. Nálev je výborným řešením menopauzálních a menstruačních potíží, zánětu jícnu a žaludku. Tinktura je o něco silnější, podporuje také funkci jater. Složenou gázu lze namočit do nálevu a léčit tak varikózní vředy.Na ústní vředy se hodí výplach úst. Z měsíčku se vyrábí krém. Má hojivé vlastnosti na suchou i zanícenou pokožku. Léčí mimo jiné bolavé bradavky od kojení, opařeniny a spáleniny od slunce. Z éterického oleje se vyrábí čípky, které se zavádí do pochvy při vaginální kandidóze.

Měsíček lékařský - fakta a rady

Nezaměňte tuto rostlinu za aksamitník rozkladitý, tzv. afrikán.

Vedlejší účinky měsíčku

Nevykazuje žádné nežádoucí účinky. Snáší ho dobře děti i dospělí jedinci.


Při používaní měsíčku pozor na

Průmyslově sušené bylinka může být ochuzena o korunní lístky.

Měsíček lékařský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®