Miřík celer
(Apium graveolens)
Celer je známá a oblíbená zelenina, ale také významná léčivka. Kompenzuje chuť pálivých a kořeněných jídel. Stimuluje zažívání, vyživuje a posiluje oslabený organismus. Po zimě je ideální vzpruhou díky dávce antioxidantů a pročišťujícím vlastnostem. Při zadržování moči se užívá ve Francii extrakt semen.
Má mírně chladivé, vlhké a hořko-sladké vlastnosti. Mezi účinné složky patří silice, glykosidy, kumariny a flavonoidy.
Nejčastější uplatnění miříku
Semena očišťují organismus a podporují vylučování moči. Jsou vhodná při dně, kdy se usazují krystaly v kloubech. Stonek má podobné účinky, akorát v menší míře. Kořen se užívá jako stomachikum.
Miřík celer - působení a účinky
Působí jako antirevmatikum a sedativum. Díky antiseptickým látkám se však používá i jako urologikum a karminativum. Zvyšuje vylučování kyseliny močové a snižuje krevní tlak. Potlačuje také vznik plísňových onemocnění. Ze semen se vyrábí éterický olej.
Jak miřík užívat
Při revmatickém onemocnění užívejte nálev připravený ze dvou čajových lžiček celerových semen a jedné lžičky lignum vitae („dřevo života“) a dejte do šálku s vařící vodou. Éterický olej ze semen se ředí v teplé vodě na koupel nohou a chodidel nebo mandlovým olejem či slunečnicovým olejem na masáže.
Z kořene se dělá tinktura, která se v minulosti používala jako diuretikum při hypertenzi a při léčbě močových cest. Stimuluje a pročišťuje ledviny.
Miřík celer - fakta a rady
Semena se sklízí po odkvětu rostliny ve druhém roce. Nekupujte semena určená k pěstování, bývají dost často ošetřená fungicidy.
Vedlejší účinky miříku
Nejsou zpozorovány žádné vedlejší účinky.
Při používaní miříku pozor na
Éterický olej je fotosenzitivní, nepoužívejte na kůži v případě, že jste na slunci. Vyhněte se semenům i oleji v těhotenství (uterotonikum).
Miřík celer - diskuze
Ostatní bylinky: