poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Miřík celer

(Apium graveolens)
Celer je známá a oblíbená zelenina, ale také významná léčivka. Kompenzuje chuť pálivých a kořeněných jídel. Stimuluje zažívání, vyživuje a posiluje oslabený organismus. Po zimě je ideální vzpruhou díky dávce antioxidantů a pročišťujícím vlastnostem. Při zadržování moči se užívá ve Francii extrakt semen. Má mírně chladivé, vlhké a hořko-sladké vlastnosti. Mezi účinné složky patří silice, glykosidy, kumariny a flavonoidy.

Nejčastější uplatnění miříku


Semena očišťují organismus a podporují vylučování moči. Jsou vhodná při dně, kdy se usazují krystaly v kloubech. Stonek má podobné účinky, akorát v menší míře. Kořen se užívá jako stomachikum.

Miřík celer - působení a účinky


Působí jako antirevmatikum a sedativum. Díky antiseptickým látkám se však používá i jako urologikum a karminativum. Zvyšuje vylučování kyseliny močové a snižuje krevní tlak. Potlačuje také vznik plísňových onemocnění. Ze semen se vyrábí éterický olej.

Jak miřík užívat

Při revmatickém onemocnění užívejte nálev připravený ze dvou čajových lžiček celerových semen a jedné lžičky lignum vitae („dřevo života“) a dejte do šálku s vařící vodou. Éterický olej ze semen se ředí v teplé vodě na koupel nohou a chodidel nebo mandlovým olejem či slunečnicovým olejem na masáže. Z kořene se dělá tinktura, která se v minulosti používala jako diuretikum při hypertenzi a při léčbě močových cest. Stimuluje a pročišťuje ledviny.

Miřík celer - fakta a rady

Semena se sklízí po odkvětu rostliny ve druhém roce. Nekupujte semena určená k pěstování, bývají dost často ošetřená fungicidy.

Vedlejší účinky miříku

Nejsou zpozorovány žádné vedlejší účinky.


Při používaní miříku pozor na

Éterický olej je fotosenzitivní, nepoužívejte na kůži v případě, že jste na slunci. Vyhněte se semenům i oleji v těhotenství (uterotonikum).

Miřík celer - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®