poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kopretina Řimbaba

(Tanacetum coccineum)
Jedná se o „lék“ a profylaktikum při bolestech hlavy. V minulosti se velkou měrou podílela na zevní aplikaci, na vnitřní užívání se zdála být příliš hořká a potenciálně nebezpečná. Dost často jí však ženy užívaly ke snadnějšímu vypuzení placenty po porodu nebo při různých chorobách. Má hořké, teplé a vysušující účinky. Obsahuje účinné složky v podobě taninů, silic, seskviterpenu a pyrethrinu.

Nejčastější uplatnění kopretiny


Nať se tradičně využívala na zábaly při migrénách, ale i k inhalaci kouřícího se odvaru vaginou. Dnes se používá na bolesti hlavy, po porodu a při menstruačních bolestech.

Kopretina Řimbaba - působení a účinky


Působí protizánětlivě, uvolňuje cévy a uklidňuje. Stimuluje zažívání, vypuzuje červy a mírní bolesti při menstruaci.

Jak kopretinu užívat

Jeden list čerstvé nati snězte denně jako prevenci proti migrénám. Pokud bolesti hlavy přijdou, užívejte tinkturu. Každou půl hodinu si nakapejte 5-10 kapek. Zkuste i horký ručník na hlavu. Max 2 ml užívejte při akutních projevech artritidy s ostatními bylinnými produkty. Slabý nálev z nati se pije po porodu (15 g na 500 ml) k posilnění dělohy a jejímu vyčištění, také při menstruaci s pomalým odtékáním krve a jejím městnáním.

Kopretina Řimbaba - fakta a rady

Sbírá se krátce před rozkvětem.

Vedlejší účinky kopretiny

Při konzumaci čerstvých listů mohou vznikat vředy v ústech nebo žaludeční nevolnost. Listy se mohou předem usmažit. U lidí užívajících warfarin může bylina způsobovat sraženiny.


Při používaní kopretiny pozor na

Při styku s kůží může způsobovat vyrážku.

Kopretina Řimbaba - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®