poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Černohlávek obecný

(Prunella vulgaris)
Černohlávek je velmi užitečná bylina, která se používala k zastavení krvácení. Květní klasy připomínající hrdlo, značily i léčbu části těla, která se květům nejvíce podobá - tedy při zánětu úst a hrdla. V čínské alternativní medicíně se květním klasům přikládá důrazu jako letní suché bylině „sia kchu cchao“. Má nahořklou štiplavou a chladnou chuť s vysušujícími účinky. Mezi účinné složky patří flavonoidy, vitamíny A, B, C, K, mastné kyseliny, silice a hořčiny.

Nejčastější uplatnění černohlávku


Listy a mladé výhonky staví krvácení. V Číně se květní klasy považují za lék na játra a žlučník. Chladí a uklidňuje oči, na které se přikládá při horečnatých stavech.

Černohlávek obecný - působení a účinky


Působí antibakteriálně a snižuje krevní tlak. Má diuretický účinek. Rovněž je adstringens se svíravými chladícími vlastnostmi.

Jak černohlávek užívat

Z nati se připravuje tinktura, která je účinná na zmírnění silného menstruačního krvácení a výskytu krve v moči. Nálev je vhodný při průjmu a jako jarní tonikum. Zábal se dává na čistá poranění typu řezných ran. Čerstvá nať se hodí na stažení okrajů rány před sešitím. Mast se nanáší na krvácející hemoroidy. Přecezený slabý nálev lze použít na unavené oči nebo při zánětu spojivek.

Černohlávek obecný - fakta a rady

Při neobvyklém a větším krvácení z dělohy nebo při výskytu krve v moči navštivte lékaře. Samoléčba není vhodná.

Vedlejší účinky černohlávku

Nemá žádné vedlejší účinky ani lékové interakce.


Při používaní černohlávku pozor na

Po delším čase užívání může vzniknout úporná zácpa.

Černohlávek obecný - doplňující informace

V pokusných kulturách zastavuje účinek herpes virů.

Černohlávek obecný - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®