poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský

(Silybum marianum)
Ostropestřec mariánský se užívá k léčení již od antického Řecka a Říma. Do dnešního dne o něm bylo napsáno více než 300 vědeckých prací, které potvrzují příznivé účinky této byliny, především při léčení jaterních onemocnění.

Ostropestřec, známý stejně dobře svým botanickým názvem Silybum marianum jako svou účinnou složkou silymarinem, patří do čeledi hvězdicovitých, má purpurové květy a mléčné bílé žilkování na listech. Kvete od června do srpna a koncem léta se sbírají jeho semena, kterých se používá k léčebným účelům.

Nejčastější uplatnění ostropestřece mariánského


Ostropestřec chrání játra před toxickými látkami včetně léků a chemických škodlivin. Léčí jaterní choroby, hlavně cirhózu a zánět jater. Zmírňuje poškození jater alkoholem, pomáhá v prevenci a léčení žlučových kamenů a pomáhá při léčení psoriázy.

Ostropestřec mariánský - působení a účinky


Ostropestřec je jedna z nejrozsáhleji prostudovaných a dokumentovaných léčivek. Vědecký výzkum ke zhodnocení jeho léčivých účinků, především na jaterní onemocnění, i nadále pokračuje. Jeho účinnost z největší části vychází z komplexu tří složek chránících játra a známých pod souhrnným názvem silymarin, ty tvoří 4 až 6 procent obsahu zelených semen.
Hlavní příznivé účinky: Mezi léčivé účinky této rostliny patří schopnost posilovat játra, jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Játra zpracovávají živiny včetně tuků a dalších součástí potravy. Dále neutralizují a netoxikují četné látky jako léky, drogy, chemické příměsi potravy a alkohol. Ostropestřec také pomáhá chránit játra řízením spotřeby glutationu, sloučeniny podobné aminokyselinám, která je nezbytná pro detoxikační procesy. Ostropestřec je také mocným antioxidantem. V prevenci poškození buněk vysoce reaktivními molekulami volných radikálů je ještě výkonnější než vitaminy C a E. Podporuje regeneraci nových zdravých jaterních buněk, které postupně nahrazují buňky staré a poškozené. Zmírňuje rovněž celou řadu závažných jaterních onemocnění včetně virových infekcí a cirhózy. Léčivka je tak účinná, že se někdy podává v injekční formě na oddělení intenzivní péče ke zdolání zhoubných účinků jedovatých hub devastujících jaterní tkáň. Ostropestřec může být také prospěšný při ochraně jater alkoholiků, protože nadměrný konzum alkoholu vyčerpává glutation.
Další příznivé účinky:U nemocných rakovinou snižuje ostropestřec možnosti lékového poškození jater při chemoterapii a urychluje zotavování uspíšením procesů vedoucích k odstranění toxických látek, které by se mohly v těle hromadit. Ostropestřec také zklidňuje záněty a může zpomalovat bujení kožních buněk při psoriáze (lupence). Ostropestřec může být prospěšný i u endometriózy, nejčastější příčině ženské neplodnosti, protože pomáhá játrům zpracovávat hormon estrogen, jehož vysoká hladina zhoršuje bolesti a jiné příznaky tohoto onemocnění. Ostropestřec může prospívat i při prevenci a léčení žlučových kamenů, neboť zlepšuje odtok žluče, trávící šťávy nabité cholesterolem, z jater do střev, kde pomáhá trávit tuky.

Jak ostropestřec mariánský užívat

Sávkování ostropestřce mariánského: Doporučená dávka pro ostropestřec je do 200 mg standardizovaného extraktu (obsahujícího 70 až 80 procent silymarinu) třikrát denně. Nižší dávky bývají však také účinné. Často se tato bylina také kombinuje s jinými léčivkami a živinami, například s pampeliškou, Chopinem, metioninem a inozitolem. Tyto kombinace mohou být označeny jako „jaterní komplex“ nebo „lipotrofní faktory“ („lipotrofní“ znamená, že přípravek má schopnost metabolizovat tuky; brání vytváření tukových látek v játrech). Přesné dávkování bývá vyznačeno na etiketě.

Návod k užívání: Výtažek z ostropestřece mariánského je neučenější, je-li užíván mezi jídly. Chcete-li však užívat samotnou léčivku v prášku, posypte si jím svou ranní porci obilnin. Příznivé účinky ostropestřece mariánského můžete pozorovat během jednoho až dvou týdnů, ale při chronickém onemocnění je potřebné i dlouhodobé léčení. Rostlina se zdá být bezpečná i pro těhotné a kojící ženy a nebyly zaznamenány žádné interakce s jinými léky.

Ostropestřec mariánský - fakta a rady

Složky ostropestřece mariánského nejsou dobře rozpustné ve vodě, takže v čaji připraveného z jeho semen je obvykle málo látek chránících játra.

Abyste si byli jisti, že dávkování je správné, kupujte výrobky jen z výtažku standardizovaného na obsah 70 až 80 procent silymarinu – aktivní složky ostropestřece. Podle studií se ostropestřec vstřebává lépe, je-li vázán na fosfatidylcholin, přirozenou součást tukové sloučeniny lecitinu.

Užíváte-li ostropestřec ke zmírnění škod po nadměrném požívání alkoholu, vyhněte se alkoholovým tinkturám; protože mohou oslabit vaše rozhodnutí skoncovat s alkoholem.

Ostropestřec může být zbraní v boji proti rakovině kůže. Vědci z univerzity v Clevelandu totiž zjistili, že když byla aktivní složka ostropestřece – silymarin – aplikována na kůži myši, vyskytlo se o 75 procent méně nádorů vyvolaných pokusně ozářenými paprsky. Bude-li mít stejný efekt i u lidí, prokážou až další studie.

Vedlejší účinky ostropestřece mariánského

Ostropestřec mariánský je považován za jednu z nejbezpečnějších léčivek na trhu a nejsou při užívaní popisovány žádné vedlejší účinky. Pouze vzácně může v prvních dnech užívání způsobit mírné projímavé účinky.


Při používaní ostropestřece mariánského pozor na

Každé jaterní onemocnění musí pečlivě zhodnotit a léčit lékař. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Ostropestřec mariánský - doplňující informace

Práškový výtažek ze semen ostropestřece mariánského, nabízený většinou v tobolkách, obsahuje silymarin, účinnou látku chránící játra.

Ostropestřec mariánský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®