poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ženšen

Ženšen

(Panax ginseng - Eleutherococcus senticosus)
Existují tři typy ženšenu a každý z nich , je-li užíván ve správných dávkách, může uplatnit pestrou paletu ochranných účinků na lidský organismus. Panax ginseng, nazývaný také asijský, čínský nebo korejský ženšen, se v čínském lékařství užívá již tisíce let k prodloužení věku a zlepšení kvality života. Ze všech léčivek tohoto druhu je nejrozšířenější a je nejpodrobněji prostudován. Další druh Panax quinquefolius neboli americký ženšen, se pěstuje hlavně na americkém Středozápadu a je vyvážen do Číny. Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus) je jen vzdálený příbuzný obou předcházejících druhů.
V lékařství se používá pomalu rostoucí kořen ženšenu, který se sklízí po čtyřech až šesti letech, když jeho celkový obsah aktivních složen gisenoisidu dosahuje svého vrcholu. Celkem existuje 13 ginsenosidů. Panax ginseng a polysacharidy - řetězec sacharidových molekul, které posilují imunitní systém. "Bílý" ženšen je jednoduše usušený kořen, "červený " ženšen (obvykle korejský) je uvařený v páře a pak usušený. Nejvíce výzkumných studií bylo provedeno u bílého čínského ženšenu. Sibiřský ženšen je charakteristický obsahem eleuterosidů, jejichž vlastnosti jsou podobné vlastnostem ginsenosidů.

Nejčastější uplatnění ženšen


Ženšen se uplatní v boji proti únavě a stresu. Zvyšuje vitalitu a posiluje imunitu. Čínský ženšen může léčit impotenci a mužskou neplodnost.

Ženšen - působení a účinky


Základní příznivý účinek ženšenu na lidské zdraví souvisí s jeho antioxidačními vlastnostmi, se schopností stimulovat imunitní systém a chránit organismus před nepříznivými účinky.
Všechny tři druhy ženšenu pomáhají tělu v boji s celou řadou nemocí. Stimulují tvorbu T buněk, které jsou součástí imunitního systému a ničí škodlivé viry a bakterie.
Čínský ženšen může potlačovat růst některých nádorových buněk. Podle velké korejské studie studie bylo riziko vývojové rakoviny u lidí, kteří užívali Panax ginseng, poloviční než u lidí, kteří jej neužívali. Ukázalo se, že ženšenové preparáty - prášek nebo tinktura - riziko rakoviny snižovaly, kdežto užívání čerstvého ženšenového kořene, šťávy nebo čaje tento účinek nemělo.
Ženšen ,může být prospěšný při únavě a při zotavování z vleklých nemocí. Ukázalo se, že vyrovnává uvolňování stresových hormonů v organismu a podporuje orgány, které tyto hormony vytvářejí, hypofýzu a hypotalamus umístěné na spodině mozkové a nadledvinky, které jsou uloženy na horních pólech ledvin.
Čínský ženšen může pomáhat při úpravě impotence tím, že zlepší erekci, protože má schopnost rozšiřovat cévy, může také zlepšit mužskou neplodnost.
Ženšen dokáže bojovat proti únavě zvyšováním vitality. Zatímco čínský ženšen je vhodný spíše pro muže, sibiřský ženšen je vhodnější pro ženy, zvláště trpí-li poruchami menstruačního cyklu. Americký ženšen je vysoce ceněn pro své tonizující účinky a je tradičně užíván k léčení poruch zažívacího ústrojí. Jinak mají všechny tři druhy ženšenu mnoho společných vlastností a použití.

Jak ženšen užívat

Pro dobrý zdravotní stav a proti únavě: Užívejte 100 až 250 mg výtažku z typu Panax ginseng (nebo 300 až 400 mg sibiřského ženšenu) jednou nebo dvakrát denně.
K podpoře organismu při stresu nebo během rekonvalescence: Užívejte shora uvedené dávky dvakrát denně.
Při impotenci a mužské neplodnosti: Užívejte uvedené dávky rovněž dvakrát denně.
Začínejte nejnižšími dávkami a postupně denní dávku zvyšujte. Někteří odborníci doporučují, aby se léčení vždy po dvou až třech týdnech na 7 dní přerušilo. V některých případech můžete střídat užívání ženšenu s jinými léčivkami, např. s kozincem (astragalem), které rovněž stimulují imunitní systém.

Vedlejší účinky ženšen

Ženšen v doporučených dávkách nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Předávkování může způsobit nervozitu, nespavost, bolesti hlavy nebo žaludeční nevolnosti. V případě výskytu některého příznaků snižte dávku. Některé z těchto projevů může zvýšit kombinace s kofeinem. V případě používání čínského ženšenu může dojít k zesílení menstruačního krvácení nebo k citlivosti prsu, v tomto případě použijte raději sibiřský ženšen.


Při používaní ženšen pozor na

Máte-li kolísavý krevní tlak nebo poruchy srdečního rytmu, neměli byste ženšen vůbec používat. Během těhotenství ženšen neužívejte. Neužívejte ženšen, když užíváte MAO inhibitory - antidepresivní léky, které potlačují určité enzymy. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Ženšen - doplňující informace

Ženšen je většinou k dostání ve formě tobolek a tablet, umí zmírňovat stres a obnovit energii.

Ženšen - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®