poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Virus Zika: Novodobá hrozba nebo přehnaná panika?

Ke konci roku 2015 se, především v Brazílii a v některých dalších zemích Jižní Ameriky, objevil zcela nový virus nazvaný Zika. Podle posledních studií a výzkumů je tento virus nebezpečný zejména pro těhotné ženy. Napadá a poškozuje totiž kmenové buňky, ze kterých se vytváří mozek lidského plodu v těle matky. Prozatím neexistuje přímý důkaz, že virus zika způsobuje mikrocefalii, ovšem řada spojitostí, mezi touto vývojovou poruchou a virem šířeným v Latinské Americe komáry, tomu nasvědčuje. Existuje také obava, že virus zika, proti kterému doposud není žádný lék, způsobuje i další chorobu a sice obrnu svalstva.

 

U novorozenců způsobuje mikrocefalie nedostatečný vývin mozku a tím pádem se děti rodí s výrazně menší hlavou (v hlavě není dostatečný tlak pro roztažení lebeční kosti). Postižené děti mohou jevit zmámky mentální zaostalosti, poruchy řeči, zraku, chůze, chování aj.

zika 

Co je virus Zika

Infekce viru zika se přenáší na člověka štípnutím egyptskými komáry. Inkubační doba viru je 3-12 dnů a příznaky se objeví již po dvou až sedmi dnech. Poprvé byl zjištěn v roce 1947 v Ugandě v lese Zika. Zde byl objeven jako původce onemocnění makaků a dlouho převládal názor, že virus není přenositelný na člověka. Jeho větší rozšíření bylo zaznamenáno až na počátku 21. století, nejprve v Tichomoří, odkud se dostal do Jižní Ameriky.

 

Aktuální rozšíření viru zika:

zika

Prevence a léčba

Žádná specifická léčba ani prevence prozatím není. Lze jen doporučit ochranu podobnou jako u horečky Denque, tzn. používat účinné repelenty a před komáry se chránit pomocí moskytiér. Nejúčinějším opatřením k omezení šíření viru Zika je likvidace komárů a jejich larev přímo v jejich prostředí. Proto byla zejména v Brazílii do tohoto boje zapojena i armáda, která pomocí postřiků a dalších metod vyhledává a hubí komáry především v obydlených oblastech. Vojáci obcházejí všechny domácnosti a rozdávají lidem pesticidy a moskytiéry. Jedním z motivů pro boj s virem Zika je nepochybně i blížící se letní olympiáda, která se v srpnu 2016 uskuteční v brazilském Rio de Janeiro a jeho okolí.

 

zika

Příznaky nemoci

 

Vývoj situace s virem Zika zatím nelze zcela předvídat, vzhledem k rychlosti jeho šíření. Jeho nebezpečí ovšem není vhodné podceňovat. 

+420 777 625 667
info@beltina.cz

All rights reserved. Beltina 2013-2015
Beltina - prodej potravinových doplňků pro Vaše zdraví

Inzerce zdarma, bazar bez registrace. Okamžité zveřejnění inzerce.


Zahradní technika za akční ceny s dopravou zdarma a dárkem. Autorizovaný prodejce.


Tipnet.cz - nákupní galerie s nejprodávanějším zbožím. Tip na dárek?


Bazénová chemie, bazény a bazénové příslušenství. Specialista na bazény.


+420 777 625 667
info@beltina.cz

Barevné samolepky na zeď do dětského pokoje.
Originální samolepky na zeď vše skladem.