poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy

Každý člověk má čas od času bolesti hlavy, ale asi jen šest procent bolestivých stavů je skutečná migréna. Některé potravinové doplňky mohou být v prevenci i léčení těchto obtíží stejně účinné, nebo dokonce účinnější než klasické léky. Nejčastějším typem bolestí hlavy jsou tzv. tenzí nebo vazomotorické bolesti, tvoří téměř 90 procent bolestí hlavy. Bývají velmi silné a často se mohou vracet. Migréna je těžká pulzující bolest, která většinou postihuje jen jednu polovinu hlavy, záchvat může trvat hodiny nebo i dny a často mu předcházejí varovné příznaky.

Příznaky bolestí hlavy a migrény


Tenzní bolest hlavy se projevuje trvalou bolestí celé hlavy nebo její části, bolestivými místy na šíji a v horních zubech.
Nakupené tenzní bolesti hlavy se projevují intenzivní pulzující bolestí na jedné straně hlavy, k níž dochází několikrát denně v období i několika měsíců.
Migréna se projevuje intenzivní pulzující bolestí, nejdříve v blízkosti jednoho oka nebo ve spánku, pak v celé polovině hlavy či v celé hlavě, dále migrénu doprovází nevolnost a zvracení, bolestivá světloplachost, časté varovné příznaky – barevné mžitky před očima, vlnité obrysy, výpadky zorného pole, pocity chvění, zvonění v uších, závratě pocení, mrazení, únava, otok tváře a podrážděnost.

Příčiny onemocnění bolestmi hlavy a migrénou


Většina bolestí hlavy je vyvolávána svalovým napětím (proto název tenzní). Přesná příčina migrenózních bolestí není dosud známá, předpokládá se však, že podmětem k ní jsou spazmy tepen, které zásobují mozek krví. Může to souviset s nízkou hladinou serotoninu obsaženého v mozku. Migrény bývají dědičné onemocnění a ženy k nim bývají náchylnější než muži. Vyvolávající faktory, které mohou být příčinou tenzích i migrenózních bolestí, jsou velmi rozmanité. Patří k nim určité druhy potravin, stres, nedostatek spánku, změny počasí nebo ostré světlo. Dalšími příčinami mohou být výkyvy hladiny krevního cukru, jaterní onemocnění, bolesti zubů, hormonální změny, chemické látky ze zevního prostředí, kouření a pobyt v zakouřených prostorách aj.

Jak se léčí Bolesti hlavy potravinovými doplňky

Doplňky dokážou zabránit počátečním příznakům bolesti hlavy, ale k potlačení rozvinutých bolestí hlavy jsou většinou nutná klasická analgetika. Každý, kdo trpí silnými bolestmi hlavy nebo migrénou, by měl dlouhodobě užívat hořčík a vápník k udržení zdravých céva snížení svalového napětí. Řimbaba dokáže snížit frekvenci a intenzitu bolestí hlavy, užíváte-li ji několik měsíců. 5-http, jedna z forem aminokyseliny triptofanu a základní stavební kámen serotoninu, může zabránit příznakům stejně účinně jako klasický lék: například nauzea (nevolnost s pocity na zvracení) vymizí asi během dvou týdnů, léčba však musí trvat několik měsíců. Máte-li časté bolesti hlavy nebo migrény, může být riboflavin, jeden z vitaminů B, účinnější než řimbaba nebo 5-HTP. Vysoké dávky riboflavinu pravděpodobně zvyšují rezervy energie v mozkových buňkách. zkuste také pít heřmánkový čaj, všeobecné nervové tonikum ke zmírnění stresu a utišení bolestí hlavy. Pomoci vám může i kozlík (valeriana), který zlepšuje krevní oběh a uklidňuje úzkostné stavy, svalové napětí a bolesti. Bobule drmku léčí řadu menstruačních potíží včetně bolestí hlavy. Pampeliškový kořen může pomoci, mají-li příznaky souvislost se zácpou (působí jako mírné projímadlo) nebo s poruchami jaterní funkce. Nepomůže-li žádný z těchto uvedených prostředků, zvažte přidání vitaminu C a kyseliny pantotenové. Oba vitaminy povzbuzují tvorbu hormonů, které pomáhají tělu zvládat nepříznivé účinky stresu.

Vhodné potravinové doplňky při bolestech hlavy a migréně

Hořčík 250 mg hořčíku a 500 mg vápníku dvakrát denně (užívejte při jídle), riboflavin 200 mg každé ráno (nejprospěšnější při chronické migréně), kozlík (valeriana) 250 mg výtažku dvakrát denně.

Kdy navštívit lékaře s bolestmi hlavy a migrénou

Při náhlém nástupu krutých bolestí hlavy, zvláště objeví-li se poprvé ve věku asi 35 let a později. Objeví-li se intenzivní bolest hlavy po fyzické námaze. Je-li bolest hlavy provázena horečkou, ztuhlostí šíje, zmateností, ztrátou řeči¨nebo slabostí jedné poloviny těla. Je-li migréna stále častější a úpornější. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Bolesti hlavy - fakta a rady

Doporučení týkající se bolestí hlavy a migrény

Doplňující informace k bolestem hlavy a migréně

Doplňky obsahují řimbabu mohou zabránit vzniku záchvatu migrény.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Bolesti hlavy - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.