poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Akné

Lidé Většinou spojují vznik akné s pubertou, ale může se vyskytnout v každém věku. Ve skutečnosti se akné objevuje až u osmi procent lidí, kteří měli v mládí hladkou pleť. Naneštěstí dnes existují různé cesty, jak se s akné vypořádat; nezáleží na tom, kolik je vám let, když vás to potká.
Charakteristickými příznaky akné, chronického onemocnění kůže obličeje, ale i zad, hrudníku, šíje a jiných částí těla, jsou zarudlé pupínky a puchýřky. Nejobvyklejší forma akné (acne vulgaris) je charakterizována hrbolky s hnisavým vrcholkem, v závažných případech se pod kůží objevují shluky bolestivých tekutinou naplněných dutinek (cystická akné) nebo nebolestivé tuhé infiltráty. Obojí může vést k tvorbě tvrdých dolíčků a jizev. Zvláště pro dospívající to může být nesmírně obtížný a traumatizující stav.

Příznaky akné


Akné se projevuje v podobě tvrdých červených hrbolků nebo hnisem naplněným nežity na kůži, nebo červenou zarudlou kůží s hrbolky nebo puchýřky naplněnými tekutinou.

Příčiny onemocnění akné


Akné vzniká přílišným nahromaděním mazu v mazových žlázách a koříncích chloupků. Nahromaděný maz může vytvářet tuhé zátky, komedony, které ucpou póry, a vznikají zarudlé pupínky, při prasknutí této mazové zátky pod povrchem kůže, může dojít k ohraničené bakteriální infekci. Ke zvýšené tvorbě akné může vést jak hormonální nerovnováha (běžný problém při dospívání), nebo při menstruaci, v těhotenství. Často se akné také vyskytuje z důvodu stresu, požíváním steroidů, hormonální antikoncepcí a leky ovlivňující hormonální hladinu. Částečnou roli může hrát i dědičnost. Akné může být také projev alergické reakce na některé léky či potraviny.

Jak se léčí Akné potravinovými doplňky

Většině lidí prospějí doplňky uvedené v tabulce; můžete je bez nebezpečí kombinovat. Obvykle trvá tři až čtyři týdny nebo déle, než začnete pozorovat výsledky. Všechny doplňky můžete užívat dlouhodobě i s běžnou medikamentózní léčbou.
Vitamin B6 může být prospěšný při akné zhoršované menstruačním cyklem nebo v menopauze. Vitamin C, vitamin E a selen podporují zdravý imunitní systém a tím pomáhají udržovat infekci pod kontrolou. Užíváte-li s vitaminy i zinek, zvyšuje imunitní funkci zmenšuje zánětlivé reakce v kůži a podporuje hormonální rovnováhu. Dlouhodobé užívání zinku potlačuje vstřebávání mědi, takže je nutné je užívat současně. Může pomáhat i podávání zinku s omega-3 esenciálními mastnými kyselinami a omega-6 mastnými kyselinami obsaženými v umělém tuku, rostlinný olejích a v mnoha předem průmyslově zpracovaných potravinách, převládajících v současném způsobu stravování. Rovnováha mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami působí protizánětlivě.
Drnek se používá tradičně jako podpůrná léčba akné ve spojení s menstruací. Mezi ostatní rostlinné léky užívané při akné patří také lopuch, jetel luční, šťovík a echinacea.

Vhodné potravinové doplňky při akné

Kdy navštívit lékaře s akné

Když se akné při vaší vlastní péči během tří měsíců nelepší. Vyvine-li se těžké akné - tekutinou naplněné bulky, červená nebo purpurová zánětlivé reakce, cysty nebo tuhé uzlíky pod kůží. Jeli kůže trvale červená nebo zarudlá, i když se neobjevuje žádná vyrážka. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Akné - fakta a rady

Proti akné je možno použít 5-ti až 15-ti procentní roztok oleje tea tree. Z důvodů, že v těhotenství je často zakázáno používat lék izotretinoin jsou pro těhotné ženy vhodné potravinové doplňky.

Doporučení týkající se akné

 • Denně se mýt obyčejným mýdlem a vodou.
 • Jíst vyváženou stravu, vynechat jídla podezřelá z vyvolání akné.
 • Užívat kosmetiku s označením "nemastná" a "nevyvolávající akné", nemačkat si uhry, zhoršuje to zánět a vede k jizvení.
 • Neužívat lokální antibiotika, kortikoidové masti, nepotírat uhry lihem.
 • Doplňující informace k akné

  Tablety s obsahem zinku a mědi jsou zvláště prospěšné při léčení akné, užívají-li se společně s vitaminovým doplňkem.


  Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr  Akné - diskuze

  | Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

  Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.