poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Afty

Afty

Afty jsou drobné bolavé vřídky na ústní sliznici, které častěji postihují ženy než muže. Velikosti aftových vřídků jsou od velikosti jednoho milimetru a mohou dosahovat v průměru až jednoho centimetru, vyskytují se buď samostatně nebo ve shlucích. Afty se objevují náhle a mizí do tří týdnů. Rozumnou péčí lze bolest aftů zmírnit, pokud budete užívat vhodné potravinové doplňky lze tvorbě aftů předejít.

Příznaky aftů


Díky rychlé obměně buněk ústní sliznice jsou ústa často prvním místem, kde se projevuje nedostatek určitých látek. Afty také mohou být důsledkem stresu, protože ten vyvolává přehnanou imunitní reakci organismu na bakterie, které se normálně v dutině ústní vyskytují. Objevit se mohou i z jiných příčin: ostrým okrajem zubní výplně nebo ulomeného zubu počínaje a špatně sedící zubní protézou konče. Nelze vyloučit ani virový původ. Možná že jste se při jídle nevědomky kousli do tváře nebo používáte kartáček s ostrými štětinkami a poškodili jste si dásně; někdy může být vyvolávajícím faktorem nezvykle kořeněný pokrm či rajčata, citrusové ovoce, papriky a slané bramborové lupínky. Někteří léčitelé se domnívají, že recidivující afty jsou alergickou reakcí na konzervační činidla – kyselinu benzoovou, sorbovou apod., nebo reakcí na některé látky v potravě. Gluten, bílkovina obsažená v pšenici a některých jiných zrnech, je považován za nejpravděpodobnějšího škůdce.

Příčiny onemocnění aftům


Příčin výskytu aftů je několik. Může k nim dojít při rychlé obměně buněk ústní sliznice při nedostatku účinných látek, dále v důsledku stresu, problémům se zubní protézou popř. ostrých úlomků zubů, často i virovým původem. K výskytu aftů dochází při poranění dutiny ústní a následném poškození nebo znečištění poraněného místa.

Jak se léčí Afty potravinovými doplňky

Trpíte-li Agátami, měli byste užívat multivitamínový a multiminerální přípravek. Zkuste také jeden doplněk nebo několik z doporučených doplňků. Nejprve zkuste imunitu zvyšující vitamin C, který pomáhá při hojení sliznic. Flavonoidy jsou přírodní sloučeniny zvyšující účinnost tohoto vitaminu. Lidé se sklonem k tvorbě aftů mívají nedostatek vitaminů B, proto zkuste užívat denně B komplex, nebude-li multivitamin s vitaminem C navíc dostatečně účinný.
Třapatka (echinacea) posiluje imunitní systém a nižší dávky této léčivky (200 mg) užívané každé ráno po dobu tří týdnů mohou rovněž tvorbu vřídků zastavit. Tablety lékořice (DGL), které se rozpouštějí v ústech, pokrývají a chrání afty před dráždidly a urychlují tak hojení. Účinná je i vodilka v tekuté formě, přikládaná přímo na afty.

Vhodné potravinové doplňky při aftech

Doporučenými potravinovými doplňky při léčbě aftů jsou především:

Kdy navštívit lékaře s aftům

Je-li bolest tak krutá, že nemůžete ani pít dostatek tekutin. Máte-li v ústech více než čtyři afty. Přetrvávají-li afty déle než dva týdny. Máte-li horečku přes 38 o C. Objevují-li se afty častěji než dvakrát až třikrát za rok. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Afty - fakta a rady

Pravidelným pojídáním cibule lze tvorbě aftů zabránit, neboť obsahuje sloučeniny síry s antiseptickými vlastnostmi.

Doporučení týkající se aftů

Při dráždění dásní některým zubem navštivte svého zubaře. Dodržujte poctivě ústní hygienu a používejte zubní kartáčky s měkkými štětinkami. Při opakovaném výskytu aftů přestaňte jíst kořeněná jídla, nepijte kávu a nežvýkejte žvýkačky neboť tyto zlozvyky dráždí sliznici.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Afty - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.