poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Dásně - omenocnění

Pokud jste dosud neměli problémy s dásněmi, tak je asi budete mít; tři ze čtyř dospělých nad 35 let poznají citlivé, oteklé a krvácející dásně. Je však řada opatření, která vám uleví od bolestí, pomůže dásně zahojit a uchovat pevné zuby.
Dásně mohou mít dva typy onemocnění: gingivitida - zánět sliznice, a periodontitida - zánět vazivové tkáně kolem zubního kořene, postihující zpravidla i kostěné lůžko a jeho okolí. Ke gingivitidě, která se projevuje citlivou zanícenou dásní, dochází, když bakterie v ústech vytvoří tenkou vrstvu (tzv. plak) pokrývající sliznici i zuby. Když si toho nevšímáte, vznikne z ní zubní kámen, tvrdá minerální skořápka, která dráždí dásně. Časem může vést až k závažnější a hůře léčitelné periodontitidě. V pokročilejších případech tohoto onemocnění dásní místy ustupuje a vytváří kapsy kolem zubního lůžka, v nichž mohou bakterie narušovat i kost kolem zubů. Příznakem takového vážnějšího onemocnění dásně bývá krvácení, proto tento příznak nepřehlížejte.

Příznaky onemocnění dásní


Onemocnění dásní doprovází krvácející dásně při čistění zubů, zarudlé a citlivé dásně, trvalý zápach z úst a nepříjemná pachuť v ústech, uvolněné zuby.

Příčiny onemocnění onemocněním dásní


Hlavní příčinou je nedostatečná ústní hygiena včetně nedokonalého čistění zubů a vyplachování dutiny ústní. K dalším příčinám vedoucím k tvorbě zubního kamene patří strava s vysokým obsahem cukru, nedostatek vitaminu C a jiných látek a kouření (chemické látky v tabáku poškozují zuby i dásně). Dásně mohou rovněž zhoršovat některé léky, protože snižují tvorbu slin, které smývají cukr a bakterie ze zubů. Dásně žen jsou pravděpodobně náchylnější v těhotenství a v přechodu vlivem hormonálních změn. Také cukrovka a jiné chronické nemoci snižující odolnost proti infekci a riziko onemocnění dásní zvyšují.

Jak se léčí Dásně - omenocnění potravinovými doplňky

Kombinace různých doplňků může pomoci léčit bolestivé a krvácející dásně. Zdraví dásní ovlivňuje mnoho činitelů; prvním krokem při léčení by mělo být užívání multivitaminů a multiminerálů. Účinky byste měli pozorovat již do dvou týdnů. Lidé s vysokým rizikem onemocnění dásní mohou tyto přípravky užívat i preventivně. Denní užívání antioxidantů, jako jsou vitamin C nebo koenzym Q10, ochrání sliznici dásní proti buněčnému poškození a urychlí hojení. Oba doplňky také zvyšují imunitu a pomáhají tak v obraně proti bakteriím napadající dásně. Některé studie koenzymu Q10 zjišťují, že snižuje hloubku kapes, které se vytvářejí kolem zubů. Tím také zuby upevňuje a zkracuje délku hojení po chirurgických stomatologických zákrocích. Podle dalších studií může vitamin C a flavonoidy posilovat vazivovou tkáň dásní a zklidňovat zánět. Nejlépe je užívat tyto prostředky společně.
Krvácení a zánětlivé projevy dásní je možné také léčit místně. Dobře působí vitamin E: propíchněte tobolku s jeho obsahem a olej vetřete do postižených míst. Tento postup střídejte další den s nanášením tekuté kyseliny listové na sliznici dásní vatovým tamponkem. Potom jemným zubním kartáčkem vetřete do okrajů dásní vitamin C v prášku. Tuto místní léčbu provádějte dvakrát denně po běžném vyčistění zubů.

Vhodné potravinové doplňky při onemocnění dásní

Kdy navštívit lékaře s onemocněním dásní

Budete-li mít rudé a oteklé dásně nebo uvolněné zuby; můžete ještě zuby zachránit. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Dásně - omenocnění - fakta a rady

Doporučení týkající se onemocnění dásní

Doplňující informace k onemocnění dásní

Žvýkací tablety s vitaminem C jsou příjemný způsob, jak užívat tento vynikající antioxidant; po žvýkání si vždy dobře vypláchněte ústa, abyste zabránili poškození skloviny.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Dásně - omenocnění - diskuze


| Copyright © 2013-2018 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.