poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Bromelin

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Bromelin

Bromelin

Bromelin je enzym obsažený v čerstvém ananasu, štěpí bílkoviny a sráží mléko. Komerční potravinový dopněk se obvykle vyrábí ze stopky ananasu a je poněkud odlišný od enzymu, který je obsažen v plodu. Vyrábí se hlavně v Japonsku, na Tchaj-wanu a Havaji.

Nejčastější uplatnění bromelinu

Bromelin zmírňuje bolesti a otoky při menších zraněních. Pomáhá při léčení ran a pooperačním hojení. Léčí infekce močových cest a revmatickou artritidu. Zvyšuje účinnost chemoterapie. Bromelin také podporuje trávení bílkovin.

Bromelin - působení a účinky


Bromelin je silně poritzánětlivá látka, která dokáže zmítnit bolest a otoky. Kromě toho podporuje hojení tkání. Předpokládá se, že jeho účinnost vzniká vzájemným působením s látkami podobnými hormonům, nazývanými prostaglandiny. Bromelin může potlačit účinek prostaglandinů, které bolest a zánětlivé příznaky vyvolávají, a podporovat tvorbu jiných, protizánětlivých prostaglandinů. Stimuluje také štěpení fibrinu, nerozpustné bílkoviny, která je příčinou otoku. Bromelin jako enzym špěpící bílkoviny je zvláštní tím, že prochází zažívacím traktem a je absorbován neporušený.
Pro svůj protizánětlivý účinek je bromelin velmi užitečný při léčení bolestí a otoků spojených s podvrtnutím kloubů a zhmožděných svalů, stejně jako při léčení ran a popálenin. Bromelin pomáhá zmírňovat pohmožděniny a bolesti po menších operacích, zvláště u žen při menších chirurgických zákrocích při porodu. Užívá-li se s dalším enzymem trypsinem, je účinný při infekcích močových cest.
Tím, že brání přílišnému shlukování krevních destiček, je tento enym prospěšný také v prevenci srdečních chorob, protože snižuje riziko trombózy. Navíc uvolňuje sevření srdečních věnčitých tepen a zmírňuje tak anginozní bolesti. Vzhledem k tomu že bromelin štěpí bílkoviny, má velmi pravděpodobně i protirakovinové účinky. Může zvyšovat účinnost chemoterapie a není vyloučeno, že potlačuje i růst nádorových buněk. Používá-li se perorálně, ukazuje se, že přispívá k syntéze protinádorových sloučenín. Dále bromelin pravděpodobně zřeďuje hlen, což může být důležité pro podpůrnou terapii chronické bronchitidy. Podobný účinek může mít při léčení zánětu vedlejších nosních dutin. Bromelin podporuje vstřebávání antibiotik, například penicilinu a amoxicilinu, stejně jako vstřebávání kurkuminu, aktivní látky kurkumy. Jako protizánětlivý činitel může být bromelin vhodný ke zmírňování revmatických zánětů kloubů. Protože bromelin zmírňuje pooperační pohmoždění a otoky, aniž by ovlivnil krevní srážlivost, může být někdy podáván pacientům po liposukci.

Doporučené dávkování bromelinu

Běžně doporučená dávka bromelinu je 250 až 500 mg třikrát denně.

Jak bromelin užívat

Bromelin je nejlépe užívat na lačno, je-li však podáván k podpoře trávení, podává se sjídlem, zvláště jde-li o potravu s vysokým obsahem bílkovin a tuků. Ke zmírnění otoků a zanětu se užívá tak dlouho, dokud příznaky nezmizí.

Možné vedlejší účinky bromelinu

Vedlejší účinky bromelinu jsou mimořádně vzácné i při podávání vysokých dávek. U některých citlivých lidí se mohou objevit alergické reakce a kožní podráždění. Existují ale také náznaky výskytu zrychlení srdeční frekvence při podávání tohoto enzymu.

Nové poznatky o bromelinu

Všdecký výzkum v Německu upozornil na kombinovanou léčbu, která může drasticky snížit riziko druhého infarktu. Bylo zjištěno, že u nemocných, kteří užívají při každém jídle tabletu obsahující draslík, hořčík a bromelin, se snížilo riziko o 95 procent.

Při používaní bromelinu pozor na

Neužívejte doplňky s obsahem bromelinu, máte-li alergii na ananas. Bromelin má vliv na srážení krve, proto se nesmí užívat s léky snižujícími krevní srážlivost. O jejich vzájemném působení víme velmi málo. Mate-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků s lékařem.

Doplňující informace k bromelinu

"Surový" bromelin má tak pronikavý účinek, že lidé pracující na ananasových plantážích a v konzervárnách ananasu musí nosit ochranné obleky, aby se zabránilo poškození kůže.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Bromelin - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®