poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Výtažek z hroznových jader

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Výtažek z hroznových jader

Výtažek z hroznových 

jader

Výtažek z jader hroznového vína je svými antioxidačními vlastnostmi často učenější než vitamin C nebo E a dokáže udělat mnoho dobrého pro ochranu zdravého srdce a pro snížení rizika rakoviny.
Výtažek z drobných jader tmavých hroznů se stal jedním z hlavních přírodních léků v Evropě. Patří do skupiny přírodních látek, tzv. flavoidů - antioxidantů, které chrání tělesné buňky před poškozením nestabilními molekulami kyslíku, jimž říkáme volné radikály. Hroznová jádra obsahují oligomerické proantokyanidinové komplexy (OPC), zvané proantokyanidiny. Předpokládá se, že OPC (kdysi také nazývané pyknogenoly) hrají důležitou úlohu v prevenci srdečních onemocnění a rakoviny. "Pyknogenol" s velkým P je obchodní značka pro specifikované OPC odvozené z kůry borovice hvězdovité, mohou se používat místo výtažku z hroznových jader, jsou však dražší a zkušení léčitelé se domnívají, že za tyto mimořádné náklady nestojí.

Nejčastější uplatnění výtažku z hroznových jader

Výtažek z hroznových jader léčí cévní poruchy, chrání zrak před poškozením, zmenšuje riziko rakoviny a srdečních onemocnění, snižuje možnost poškození kolagenu v kůži.

Výtažek z hroznových jader - působení a účinky


Výtažek z hroznových jader má pozitivní vliv na krevní cévy. Není náhoda, že účinné složky tohoto výtažku jsou klíčovými součástmi jednoho z nejčastěji předepisovaných léků na vaskulární poruchy v západní Evropě. Výtažek z hroznových jader obsahuje dvě složky, jednu rozpustnou v tucích a jednu rozpustnou ve vodě, může proto pronikat všemi typy buněčných membrán a uplatňovat antioxidační ochranu ve všech tkáních. Je tedy jednou z těch několika látek, které mohou procházet mozkovou krevní bariérou z krve do mozku. Znamená to, že může chránit před poškozením volnými radikály i mozkové buňky.
Hlavní příznivé účinky výtažku hroznových jader: Svou velmi účinnou schopností posilovat dobrý stav krevních cév může výtažek z hroznových jader nejen snižovat riziko srdečních a mozkových příhod, ale zároveň i posilovat slabé nebo křehké vlásečnice a zvyšovat průtok krve především končetinami. Proto ho mnozí odborníci považují za prospěšný doplněk při téměř všech typech cévní nedostatečnosti a při stavech spojených se sníženou odolností cév. Je to hlavně u cukrovky, křečových žil, některých typů impotence, snížené citlivosti a brnění paží a lýtek. Ovlivňuje také občasné křeče v lýtkách.
Výtažek z hroznových jader účinkuje i na nejtenčí krevní cévy - vlásečnice, takže může příznivě působit na krevní oběh v očích. Bývá často doporučován jako potravinový doplněk proti degeneraci žluté skvrny (makulární degenerace) a u katarakty, dvěma nejčastějším příčinám slepoty u starších lidí. Příznivě se může také projevit u lidí pravidelně pracujících na PC. Mnozí léčitelé dnes doporučují výtažek z hroznových jader pro jeho protirakovinné účinky. Svým antioxidačním účinkem upravuje poškození genetického materiálu, který by mohl potencionálně vést k nádorovému bujení.
Další příznivé účinky: Výtažek z hroznových jader pomáhá uchovat a zesilovat kolagen v kůži, takže se často přidává do kosmetických krémů upravujících elasticitu kůže.
Dalším příznivým účinkem je zklidnění alergických projevů. Potlačuje totiž uvolňování látek vyvolávajících alergickou reakci, především histaminu, což zase pomáhá zvládnout pestré alergické projevy od senně rýmy po kopřivku. Výtažek táké blokuje uvolňování prostaglandinů, chemickch látek účastnících se při vzniku alergických reakcí, bolestivých stavů, zánětů a menstruačních poruch, hlavně endometriózy.

Doporučené dávkování výtažku z hroznových jader

Užívejte 100 mg denně jako antioxidant. Pro léčebné účely je obvyklá denní dávka 200 mg denně. Vybírejte doplňky standardizované na obsah 92 až 95 procent proantokyanidinů nebo OPC.

Jak výtažek z hroznových jader užívat

Po 24 hodinách zbývá v těle jen asi 28 procent aktivních složek výtažku, takže je důležité brát tento potravinový doplněk každý den ve stejnou dobu, zvláště je-li užíván jako lék.

Možné vedlejší účinky výtažku z hroznových jader

Při užívání extraktu z hroznových jader nebyly popsány žádné vedlejší účinky ani toxické reakce.

Nové poznatky o výtažku z hroznových jader

Předběžná studie univerzity a Arizoně svědčí pro to, že výtažek z kůry borovice, který obsahuje podobné složky jako hroznová jadérka, může mít stejné protisrážlivé účinky jako acylpyrin, a proto může snižovat riziko srdečních a mozkových příhod. Lékaři podávali 38 kuřákům, kteří jsou náchylnější k tvorbě trombů způsobujících tyto stavy, buď výtažek z borové kůry, nebo aspirin; zjistili, že oba prostředky byly stejně účinné, ale výtažek z borové kůry nevyvolal vedlejší účinky aspirinu, jako je dráždění žaludeční sliznice a zvýšené riziko vnitřního krvácení.

Při používaní výtažku z hroznových jader pozor na

Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Doplňující informace k výtažku z hroznových jader

Olej z hroznových jader (který se od výtažku liší) může být rovněž prospěšný. Olej podávaný při denní stravě zvyšuje HDL (prospěšný cholesterol), může být používán místo jiného oleje při vaření.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Výtažek z hroznových jader - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®