poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Lněný olej

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Lněný olej

Lněný olej

Lněné semínko je zdroj bohatý na léčivý olej, který se užívá k léčení a prevenci srdečních onemocnění a ke zmírnění některých zánětlivých onemocnění a hormonálních obtíží včetně neplodnosti. Len byl nejprve používán jako vlákno k předení lněného plátna a užívá se dodnes. Po staletí je ovšem také znám svými léčivými vlastnostmi. Štíhlé jednoleté rostliny dorůstají výšky jednoho metru a mají drobné modré kvítky. Olej ze semen (i semínka samotná) má léčivé vlastnosti a užívá se k léčebným účelům.

Nejčastější uplatnění lněného oleje

Lněný olej pomáhá v prevenci srdečních onemocnění, udržuje zdravou kůži, nehty a vlasy. Může být užitečný při neplodnosti, impotenci, menstruačních křečích a endometrióze. Může pomáhat zmírňovat nervové choroby a pomáhá při zácpě a divertikulózách.

Lněný olej - působení a účinky


Semínko lnu je zdrojem nezbytných (esenciálních) mastných kyselin – tuků a olejů důležitých pro zdraví, které si tělo nedokáže samo vyrábět. Jedna esenciální mastná kyselina, která je obsažena v lněném semínku, je známá jako omega-3 mastná kyselina – kyselina alfa-linolenová. Kyselina alfa-linolenová není ovšem tak účinná jako omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku. Lněné semínko obsahuje také omega-6 mastné kyseliny, tytéž zdravé tuky jako jsou v jiných rostlinných olejích. Navíc poskytují lněná semínka látky zvané lignany, které mají příznivé účinky na různé hormony a mohou pomáhat v boji proti rakovině, bakteriím, virům a plísním. Lněné semínko obsahuje až 800krát více lignanů než většina ostatních potravin. Esenciální mastné kyseliny účinkují v celém těle jako ochrana buněčné membrány, zevní blanky, která je jakýmsi strážcem všech buněk, propouští do nich potřebné živiny a brání vstupu škodlivin. Lněný olej snižuje cholesterol a tím chrání před srdečními nemocemi. Rovněž může být prospěšný při angině pectoris a vysokém krevním tlaku. Může také usnadňovat přenos nervového vzruchu, a proto je užitečný při snížené citlivosti a palčivých pocitech stejně jako při chronických mozkových poruchách, jako je Alzheimerova choroba. Lněný olej zvláčňuje stolici a proto je vhodný k léčbě zácpy a obtíží při divertikulóze střev. Lněný olej pomáhá zlepšovat stav děložní sliznice a tím může ovlivnit některé formy neplodnosti. Pro své protizánětlivé účinky může lněný olej mírnit menstruační bolesti a bolesti při fibrocystóze prsů. Lněný olej může také pomoci s léčením mužské neplodnosti a při prostatických problémech.

Doporučené dávkování lněného oleje

Nejsnadnější je užívat tekutý lněný olej v dávce, která kolísá od jedné lžičky do jedné lžíce jednou nebo dvakrát denně. Chcete-li použít stejné množství v tobolkách, musíte místo jedné lžíce polknout 14 tobolek, z nichž každá obsahuje 1000 mg oleje. Lněná vláknina se užívá tak, že se rozmíchá jedna nebo dvě lžíce mletých semen ve sklenici vody; pije se třikrát denně. Účinek lze někdy pozorovat již za jeden nebo dva dny.

Jak lněný olej užívat

Lněný olej užívejte při jídle, zvyšuje to jeho vstřebávání. Můžete ho také smíchat s jogurtem, šťávou, tvarohem nebo jinými potravinami či nápoji.

Možné vedlejší účinky lněného oleje

Zdá se, že lněný olej je velmi bezpečným prostředkem. Při užívání drcených nebo mletých semínek se někdy zpočátku objevuje nadýmání, ale mělo by brzy ustat.

Nové poznatky o lněném oleji

Při používaní lněného oleje pozor na

Někteří lidé mohou být na lněné semínko alergičtí. Pokud po měn nebo po doplňku s jeho obsahem pocítíte dechové potíže, vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Drcené lněné semínko užívejte vždy s nadbytkem tekutin (velkou sklenici vody k každé lžíci semínek), abyste zabránili možnosti obstrukce zažívacího traktu. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Lněný olej - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®