poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Pupalkový olej

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Pupalkový olej

Pupalkový olej

Američtí domorodci naučili první přistěhovalce znát léčivé účinky pupalky. Moderní výzkum se soustředil na pupalkový olej u jejích semen, který obsahuje zvláštní mastnou kyselinu – kyselinu gama-linelenovou. Tato divoce rostoucí rostlina (anglicky nazývaná evening primrose „večerní petrklíč“, protože její žluté kvítky se otevírají až za soumraku) pochází ze Severní Ameriky. Rostlina i s kořenem se již dlouho používá k nejrůznějším léčebným účelům – k léčení zhmožděnin, hemeroidů, bolestí v krku, chrapotu a bolestí žaludku -, ale pupalkový olej z jejich semen, který obsahuje kyslinu gama-linolenovou (GLK), se využívá teprve od nedávné doby. GLK z pupalkového oleje je pro organizmus nezbytná kyselina, která se v těle mění na látky podobné hormonům, tzv. prostaglandiny; ty řídí mnoho tělesných funkcí.
Přesto tělo dokáže syntetizovat GLK z jiných typů tuků, neexistuje žádná potravina s hodnotitelným množstvím GLK. Pupalkový olej představuje koncentrovaný zdroj; 7 až 10 procent jeho mastných kyselin je ve formě GLK. Pupalkový olej není jediným zdrojem GLK; olej ze semen brutnáku lékařského obsahuje 20 až 26 procent GLK, černý rybíz 14 až 19 procent. Přesto že mají tyto rostliny obsah GLK vyšší něž pupalkový olej, mají zároveň více jiných mastných kyselin, které mohou zhoršovat její vstřebávání. Pupalkový olej však může nahradit brutnákovým olejem, který může být dobrou náhradou.

Nejčastější uplatnění pupalkového oleje

Pupalkový olej zmírňuje bolesti při revmatoidní artritidě, dokáže minimalizovat příznaky diabetického nervového poškození, zmírňuje projevy ekzému, pomáhá při léčení menstruačních potíží endometriózy. Pupalkový olej také zmenšuje projevy akné, rosacey a bolesti natažených svalů.

Pupalkový olej - působení a účinky


V těle se tvoří několik prostaglandinů. Některé podporují zánětlivou reakci, jiné ji tlumí. GLK pupalkového oleje se v těle přímo mění v důležité protizánětlivé prostaglandiny, což se považuje za hlavní léčebný účinek tohoto potravinového doplňku – pupalkový olej. Navíc je GLK důležitou součástí buněčných membrán.
Pupalkový olej a prevence: GLK v pupalkovém oleji nejspíše potlačuje vývoj diabetické neuropatie, poškození nervů, které je běžnou komplikací cukrovky. Podle studie provedené u lidí s mírnou formou této komplikace, léčba pupalkovým olejem, trvající jeden rok, zmírnila pocity otupělosti, snížené citlivosti a palčivosti i jiné příznaky více než placebo. Znamená to, že pupalkový olej může být účinný při léčení diabetické neuropatie.
Pupalkový olej a další příznivé účinky: Mimořádný význam má pupalkový olej při léčení ekzému, alergického onemocnění kůže, které se může vyvinout, má-li organismus obtíže při přeměně tuků z potravy na GLK. Podle některých studií nemocní uvádějí, že užívání pupalkového oleje po dobu 3 až 4 měsíců dokáže zmírnit svědění a snížit nutnost místní terapie steroidními mastmi a krémy s nepříznivými vedlejšími účinky.
Některé vědecké práce ukazují, že pupalkový olej může být účinný při léčení menstruačních potíží, hlavně bolestí a endometriózy. Pupalkový olej konkrétně blokuje zánětlivé prostaglandiny, které vyvolávají menstruační křeče. Zdá se, že také zklidňuje bolest prsů před menstruací u některých žen a může hrát roli i v terapii neplodnosti.
Revmatická artritida je chrakterizováná otoky a bolestmi kloubů; podle některých studií se tyto příznaky zlepšují při užívání doplňků s pupalkovým olejem nebo jiným zdrojem GLK. Pupalkový olej může také příznivě ovlivnit i jiná onemocnění se zánětlivou složkou, například acne rosacea, akné a svalové křeče.

Doporučené dávkování pupalkového oleje

Doporučená léčebná dávka pupalkového oleje je obvykle 1.000 mg třikrát denně. Tato dávka dodá tělu 240 mg GLK denně. Abyste získali stejné množství této kyseliny, můžete užívat 1.000 mg brutnákového oleje nebo 1.500 mg oleje z černého rybízu denně. Pupalkový olej a brutnákový olej také můžete užívat místně na prsty ke zmírnění příznaků Raynadovy choroby.

Jak pupalkový olej užívat

Pupalkový olej i ostatní zdroje GLK užívejte při jídle, aby se zlepšilo vstřebávání.

Možné vedlejší účinky pupalkového oleje

Podle některých studií dvě procenta nemocných uváděla při užívání pupalkového oleje nadýmání nebo jiné zažívací obtíže. Užíváte-li pupalkový olej při jídle, potíže se zmenší.

Nové poznatky o pupalkovém oleji

Při používaní pupalkového oleje pozor na

Nemocní trpící epilepsií se musí před užíváním pupalkového oleje poradit se svým lékařem. Podle některých sdělení mohou vysoké dávky vyvolat záchvat. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Doplňující informace k pupalkovému oleji

I když je pupalkový olej k dostání v tekuté formě, je příjemnější ho užívat jako tobolky nebo gel.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Pupalkový olej - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®