poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vláknina

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Vláknina

Vláknina

Hippokrates oceňoval celozrnný chléb pro jeho prospěšné účinky na tlusté střevo, ale význam vlákniny byl plně zhodnocen teprve v posledních třiceti letech. Dva britští lékaři pracující v Africe tehdy objevili, že dieta s vysokým obsahem vlákniny pomáhá proti některým civilizačním chorobám.
Vláknina nemá téměř žádnou výživnou hodnotu, ale hraje důležitou roli v udržování dobrého zdravotního stavu. Rozpustná vláknina – součást ovoce, zeleniny, ovsa a luštěnin – je tvořena složkami rostlinných buněk a buněčných stěn, které bobtnají ve vodě. Účinkem bakterií v tlustém střevě se štěpí na jednodušší složky.
Typem rozpustné vlákniny jsou drobounká semínka jitrocele blešníkového (psyllia).
Nerozpustná vláknina je obsažena v obilninách a zrnech; skládá se hlavně z různých složek buněčných stěn a z ligninů, přírodních pojiv dřevnatých rostlin, které vážou vodu, ale nebobtnají. Zažívacím traktem prochází nestrávené, protože nemohou být vstřebány ani rozštěpeny enzymy lidského těla.

Nejčastější uplatnění vlákniny

Vláknina podporuje zažívání a udržuje dobrý stav tlustého střeva, snižuje hladinu krevního cholesterolu. Upravuje zácpu, průjem, syndrom dráždivého tračníku a bolesti při hemeroidech. Vláknina dále stabilizuje hladinu krevního cukru, usnadňuje redukci váhy a může být účinná v prevenci žlučových kamenů.

Vláknina - působení a účinky


Rozpustná vláknina vstřebává nadbytečnou vodu ze střev, zvětšuje objem stolice a změkčuje ji. Váže také cholesterol, který je pak vylučován; tím je užitečná pro snižování hladiny cholesterolu v krvi. Nerozpustná vláknina – například celulóza – podporuje střevní funkci, váže rakovinotvorné látky a toxiny a podporuje jejich vylučování. Ani celulózu nelze strávit; je fermentována bakteriemi přítomnými ve střevech a vytváří mastné kyseliny, důležité pro výživu střevních buněk.
Hlavní příznivé účinky: Nedostatek vlákniny může vést k cukrovce, srdečním chorobám, zažívacím problémům a hemeroidům. Zdravá dieta má obsahovat asi 18 g vlákniny denně, ale průměrný denní příjem u většiny lidí je pouze 12 g. Sníte-li i jen jeden krajíc celozrnného chleby, získáte navíc 5 g vlákniny.
Strava s vysokým obsahem rozpustné vlákniny dokáže pomoci snížit spotřebu inzulínu v organistu a pomáhá diabetikům zpomalovat vstřebávání krevního cukru. Dieta s vysokým obsahem nerozpustné vlákniny je důležitá v prevenci zácpy a hemeroidů tím, že snižuje čas potřebný k průchodu odpadových látek zažívacím traktem. Nerozpustná vláknina rovněž zpomaluje vstřebávání cholesterolu ze střeva, takže snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Podle jedné studie bylo podáváno skupině s vysokou hladinou cholesterolu 10 g jitrocele blešníkového denně po dobu šesti týdnů a déle. Byla u nich zjištěna signifikantně větší redukce hladiny „škodlivého“ cholesterolu (mezi 6 až 20 procenty) než u lidí s nízkotučnou dietou.
Jitrocel blešníkový pomáhá regulovat funkci tlustého střeva u lidí se zácpou, průjmem, hemeroidy nebo syndromem dráždivého tračníku. Vstřebáváním vody změkčuje stolici, která snadněji odchází a ulehčuje tak pacientům s hemeroidy.
Další příznivé účinky: Podle některých studií pomáhá vláknina při redukci váhy; naplňuje žaludek díky vstřebané vodě a snižuje i chuť k jídlu. Zároveň také prodlužuje trávení potravy v žaludku a působí tak pocit nasycení. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, zvláště lněné semínko, obsahují rostlinné estrogeny známé jako ligniny. Ty jsou spojovány se snižováním rizika rakoviny prsu. Jitrocel blešníkový má snad i svou úlohu v prevenci žlučových kamenů. V jedné mexické studii bylo u obézních nemocných zjištěno, že vláknina pomáhá snižovat i riziko tohoto rozšířeného onemocnění.

Doporučené dávkování vlákniny

Začínejte s malou dávkou, asi 1 až 2 g při každém jídle. Postupně můžete dávku zvyšovat až na 10 g (1 až 3 lžíce) prášku dvakrát až třikrát denně, vždy s 250 ml džusu nebo vody. Nikdy ale neužívejte více než 30 g denně. Běžná dávka je šest tobolek nebo tablet vlákninového doplňku dvakrát až čtyřikrát denně.

Jak vláknina užívat

Pokud užíváte doplňky s vlákninou, dbejte na dostatečný příjem tekutin, protože vláknina vstřebává velké množství vody. Po užití doplňků s vlákninou je vhodné počkat s užíváním jiných léků alespoň dvě hodiny, protože vláknina může zdržovat jejich vstřebávání. Těhotné ženy se před užíváním vlákniny musejí poradit s lékařem.

Možné vedlejší účinky vlákniny

Náhlý nadměrný příjem vlákniny může vyvolat nadýmání a bolesti v břiše. Zvláště luštěniny mohou způsobit plynatost. Někteří lidé mohou být na vlákninu (hlavně pšeničnou) alergičtí.

Nové poznatky o vláknině

V jedné americké studii bylo u 68.000 zdravotních sester sledovaných deset let zjištěno, že u těch , které získávaly největší část své denní dávky vlákniny pouze z obilnin při snídani, bylo riziko vzniku srdečních onemocnění mnohem nižší ve srovnání s těmi, které při snídani získávaly nejmenší část své denní dávky vlákniny.

Při používaní vlákniny pozor na

Vysoký příjem vlákniny může snižovat účinnost některých léku včetně orální antikoncepce a proticholesterového léku lovastinu. Polykání celých tablet s vlákninou může být nebezpečné, máte-li nějakou poruchu jícnu. Tablety mohou nabobtnat a způsobit obstrukci jícnu. Pokud by jste měli vzácnou alergii na jitrocel blešníkový - vyrážku, svědění nebo dýchací potíže - vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Doplňující informace k vláknině

Vlaknina - jitrocel blešníkový vstřebává vodu, proto je nutné ho užívat vždy s velkým množstvím tekutiny. Blešníkový prášek můžete před použitím rozpustit ve vodě nebo džusu.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Vláknina - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®