poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Rybí tuk

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Rybí tuk

Rybí tuk

U grónských Eskymáků zjistili lékaři překvapivě nízký výskyt srdečních chorob, přestože jedí mnoho velmi tučných ryb, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny (rybí tuk). Pozdější studie potvrdily ochranný vliv rybího tuku na srdce a odhalily i jeho další příznivé účinky.
Rybí tuk obsahuje skupinu nenasycených mastných kyselin nazývaných omega-3. (Ryby si tento tuk nevytvářejí, získávají ho z planktonu v potravě, čím studenější je voda, tím více omega-3 kyselin plankton obsahuje). Tyto mastné kyseliny rybího tuku se liší od nenasycených mastných kyselin obsažených v rostliných olejích a nazývají se omega-6 a mají také v lidském těle odlišné účinky. Dvě neúčinnější formy omega-3 nenasycených kyselin jsou kyselina eikosapenteová (EPA) a kyselina dokosahexanová (DHA), které se hojně nacházejí v rybách chladných vod, například v lososech, pstruzích, makrelách a tuňácích. Zdrojem třetího typu omega-3 nenasycených mastných kyselin (kyseliny alfa-lipoové, ALA) jsou určité typy rostlinných olejů, například ze lněného semínka a z listové zeleniny. Tyto kyseliny však pravděpodobně nejsou tak účinné jako kyseliny EPA a DHA.

Nejčastější uplatnění rybího tuku

Rybí tuk pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, je prospěšný i při jiných oběhových poruchách včetně snižování hladiny triglyceridů (krevních tuků). Blokuje zánětlivé reakce v těle spojené s určitými nemocemi. Rybí tuk může také snižovat krevní tlak.

Rybí tuk - působení a účinky


Omega-3 nenasycené mastné kyseliny obsažené v rybím tuku hrají klíčovou úlohu v celé řadě životních procesů v lidském těle, od regulace krevního tlaku a krevní srážlivosti až po zvyšování imunity. Rybí tuk se tak může uplatnit v prevenci i léčení mnohých onemocnění.
Rybí tuk a prevence: Zdá se, že rybí tuk snižuje riziko srdečních onemocnění. Činí tak několika způsoby. Nejdůležitější je, že přítomnost omega-3 snižuje schopnost krevních destiček tvořit tromby (krevní sraženiny), které vedou ke vzniku srdečního infarktu. Dále mohou tyto kyseliny omezovat množství triglyceridů (krevních tuků doprovázejících cholesterol) a mohou snižovat krevní tlak. Poslední výzkumy ukazují, že omega-3 kyseliny posilují srdeční vodivý systém a chrání tak před poruchami srdečního rytmu. Nejpřesvědčivější důkazy pro příznivé kardiovaskulární účinky rybího tuku jsou však ve studiích, kde sledování spíše jedli ryby, než užívali rybí tuk izolovaně.
V tepenných stěnách potlačují omega-3 kyseliny zánětlivé procesy, které se účastní při tvorbě trombů. Léčebné podávání rybího tuku je jedním z mála úspěšných způsobů jak předcházet novému ucpání tepen, k němuž často dochází po angioplastikách. (Výkon, při kterém se do tepny zavádí malý balonek a nafoukne se , aby stlačil krevní usazeninu, tím se céva rozšíří a zlepší se průtok krve.) Pro tento významný preventivní účinek je rybí tuk dobrým lékem i při Raynaudově chorobě.
Rybí tuk a dalčí příznivé účinky: Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku jsou rovněž účinné protizánětlivé látky prospěšné při kloubních chorobách, lupusu a psoriáze (lupénce). Studie ukazují, že u lidí s revmatickou artritidou dochází k menším otokům a ztuhlosti kloubů, užíváním rybího tuku se snižuje i potřeba protizánětlivých léků. Ve studii pacientů s Chohnovou chorobou (bolestivého zánětlivého onemocnění střev) se prokázalo, že 69 procent z těch, kteří užívali rybí tuk ve formě doplňku rozpustným ve střevě, nepociťovali žádné příznaky tohoto onemocnění. V kontrolní skupině s palacebem bylo nemocných bez příznaků jen 28 procent. Rybí tuk může také zmenšovat menstruační křeče. Navíc se zdá, že EPA a DHA mají význam i při udržování duševního zdraví. Předběžné studie napovídají, že omega-3 mastné kyseliny mohou snižovat závažnost schizofrenie asi ve 25 procentech případů a pomáhat při úpravě dyslexie u dětí.

Doporučené dávkování rybího tuku

Při srdečních chorobách, Raynaudově syndromu, lupusu a psoriáze užívejte 3000 mg rybího tuku denně. Při revmatické artritidě užívejte 6000 mg denně. Při zánětlivých střevních chorobách užívejte 5000 mg denně.

Jak rybí tuk užívat

Jíte-li alespoň dvakrát týdně tučnou rybu z chladných vod, nejsou doplňky s obsahem rybího tuku pro prevenci srdečních chorob nutné. Rybí tuk ve formě doplňku lze doporučit u revmatické artritidy a jiných zánětlivých stavů. Tobolky užívejte při jídle. Rybí tuk se lépe snáší, když jej užíváte v rozdělených dávkách (například 1000 mg třikrát denně místo 3000 mg najednou). Užíváte-li rybí tuk, dbejte, abyste měli dostatek antioxidantů, jezte hodně ovoce a zeleniny nebo užívejte navíc vitamin E.

Možné vedlejší účinky rybího tuku

Rybí tuk ve formě tobolek může způsobit říhání, nadýmání, plynatost, nevolnost a průjem. Vysoké dávky mohou vést k vnitřnímu krvácení, ale ve studii u lidí se srdečními chorobami, kteří užívali 8000 mg rybího tuku v doplňcích spolu s acylpyrinem (jako protisrážlivým činitelem), se to neprokázalo. Podle některých studií dochází u nemocných s cukrovkou při užívání vysokých dávek rybího tuku ke zvyšování hladiny krevního cukru. U zdravých nebyl tento účinek pozorován. Pro jistotu by diabetici neměli překročit denní dávku 2000 mg rybího tuku v doplňcích denně.
Pacienti s vysokými hodnotami trigliceridů musí být opatrní, mají-li současně vysokou hladinu „škodlivého“ cholesterolu. Léčebné dávky rybího tuku tuto hladinu zvyšují. Lékem mohou být potravinové doplňky s obsahem česneku. Při revmatické artritidě nebo jiných zánětlivých stavech zvýšená konzumace ryb nestačí, je vhodné dodávat rybí tuk v doplňcích.

Nové poznatky o rybím tuku

Při používaní rybího tuku pozor na

Omega-3 mastné kyseliny potlačují krevní srážlivost, takže máte-li poruchy krevní srážlivosti nebo užíváte-li léky proti srážlivosti, poraďte se se svým lékařem. Rybí tuk ve formě potravinových doplňků se nemá brát dva dny před chirurgickým zákrokem a dva dny po něm. Diabetici se musí o užívání doplňků s rybím tukem poradit s lékařem, vysoké dávky rybího tuku mohou zvyšovat hladinu krevního cukru. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Doplňující informace k rybímu tuku

Rybí tuk může být učinný v prevenci rakoviny tlustého střeva.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Rybí tuk - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®