poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Glukosamin sulfát

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Glukosamin sulfát

Glukosamin sulfát

Glukosamin bojuje proti poškození kloubů. Pomáhá vytvářet chrupavku, která pokrývá konce kostí a tvoří kloubní výstelku; tím pomáhá klouby chránit, zmírňuje jejich bolestivost a ztuhlost. I když si tělo vytváří svůj vlastní glukosamin, doplňky s jeho obsahem mohou být velmi užitečné.
Glukosamin je zcela jednoduchá molekula obsahující glukózu. V poměrně vysokých koncentracích je obsažena v kloubech a vazivových táních, kde ji organismus užívá k tvorbě větších molekul nutných k opravám a udržování chrupavky. V posledních letech je glukosamin k dostání jako potravinový doplňek. Prodává se v různých formách - jako glukosamin sulfát a N-acetylglukosamin (NAG). Při artritidě je nejlepší formou glukosamin sulfát, který se v těle rychle využívá (ze střeva se ho vstřebábá 90 až 98 procent) a účinně zmírňuje bolestivé stavy.

Nejčastější uplatnění glukosaminu

Glukosamin zmírňuje bolesti, ztuhlost a otoky kolen, prstů a jiných kloubů postižených artrózou nebo revmatoidní artritidou. Pomáhá zmenšovat spondylotické obtíže v oblasti krční, hrudní a bederní páteře. Glukosamin může urychlovat hojení po výronech, posilovat klouby a preventivně působit proti jejich možnému pozdějšímu poškození.

Glukosamin sulfát - působení a účinky


I když někteří lékaři vítají glukosamin jako zázračný lék kloubních onemocnění, žádný jednotlivý doplněk ani jejich kombinace si nemůže dělat na tento titul nároky. Glukosamin poskytuje však významnou úlevu při bolestech kloubů asi u poloviny postižených - zvláště u nemocných artrózou, která je spojena s vyšším věkem (tzv. osteoartrózou). Glukosamin může také pomáhat nemocným se zánětlivým postižením, například s artritidou a jinými nemocemi kloubů.
Glukosamin hlavní příznivé účinky: Glukosamin se používá k léčení kloubních onemocnění asi v 70 zemích světa, dokáže zmírnit bolesti i zánět, zvětšit rozsah hybnosti a pomáhat při hojení stárnoucích a poškozených kloubů. Některé studie ukazují, že někdy může být účinnější než nesteroidní protizánětlivé léky - např. acylpyrin, ibuprofen aj., které se při těchto onemocněních běžně předepisují. Navíc nemá jejich často škodlivé vedlejší účinky. Tyto běžně předepisované léky sice odstraňují bolesti, ale nijak neovlivňují schopnost organismu vytvářet a léčit poškozenou chrupavku. Naproti tomu glukosamin pomáhá chrupavku vytvářet a tím hojit postižené klouby. Nemůže však toho udělat mnoho pro lidi se závažným a pokročilým kloubním postižením, kdy je chrupavka již sině poškozená, zatímco při lehčích formách glukosamin prospívá
Glukosamin a jeho další příznivé účinky: Jako prostředek všeobecně zpevňující klouby může být glukosamin prospěšný v prevenci artrózy a všech forem degenerativních onemocnění kloubů spojených s věkem. Může také urychlovat hojení akutních poškození, jako je výron v kotníku či v kloubech prstů.

Doporučené dávkování glukosaminu

Obvyklá dávka při artróze a jiných chorobných stavech je 500 mg sulfátu glukosaminu třitrát denně. Toto množství je pro všechny zcela bezpečné a u většiny pacientů i učinné.

Jak glukosamin sulfát užívat

Pro glukosamin je typické dlouhodobé užívání, které se zdá být zcela bezpečné. Úlevu nemusí přinášet tak rychle jako běžné léky proti bolestem nebo silnější protizánětlivé léky, většinou účinkuje za 2 až 8 týdnů, jeho příznivé účinky však jsou mnohem větší a trvalejší. Glukosamin užívejte při jídle, abyste omezili možnost zažívacích potíží. Glukosaminové doplňky obsahují navíc složku příbuznou chrupavce, nazývanou chondroitin sulfát, a někdy i jiné látky jako niacin nebo S-adenosylmetionin (SAM). Tyto látky údajně zvyšují schopnost tvořit novou chrupavku. Mezi další doplňky, které se někdy podávají s glukosaminem ke zmírnění kloubních potíží, patří boswelia - výtažek z jednoho indického stromu - a "Ďáblův dráp" (devils claw) z Namibie. Užívá se rovněž výtažek z celerových semen a lokálně kajenský krém.

Možné vedlejší účinky glukosaminu

Zdá se že glukosaminové doplňky - přírodní substance vytvářené v těle - jsou opravdu zcela bez vedlejších účinků. Velmi vzácné jsou poruchy trávení nebo nevolnost. Pokud byste podobné příznaky zpozorovali, zkuste užívat glukosamin zásadně jen při jídle.

Nové poznatky o glukosaminu

Při používaní glukosaminu pozor na

Mate-li zdravotní problémy, poraďte se o úžívání potravinových doplňků s vaším lékařem.

Doplňující informace k glukosaminu

Potravinové doplňky jsou nejlepším zdrojem vyššího příjmu glukosaminu, protože zdroje z potravy nejsou zcela jasné. Zdrojem mohou být hlavně krabi, ústřice a ulity garnátů.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Glukosamin sulfát - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.