poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Alfa-lipoová kyselina - kyselina tioktová

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Alfa-lipoová kyselina - kyselina tioktová

Alfa-lipoová kyselina - kyselina tioktová

Alfa-lipoova kyselina (známá také jako kyselina tioktová nebo kyselina lipoova) působí v organismu spolu s enzymy při procesech povzbuzujících energii. Tato kyselina může být mocným antioxidantem neutralizujícím přirozeně se vyskytující vysoce reaktivní molekuly nazývané volné radikály, které mohou poškozovat tkáňové buňky. Kyselina alfa-lipoová, kterou tělo vytváří jen v nepatrných dávkách, je přítomna ve špenátu, v mase, v játrech a pivovarských kvasnicích. Z těchto potravin lze ovšem získat léčebné dávky jen velmi obtížně, proto někteří lidé vítají možnost užívat doplňky kyseliny alfa-lipoové, aby zlepšili svůj zdravotní stav.

Nejčastější uplatnění alfa-lipoové kyseliny

Alfa-lipoová kyselina pomáhá léčit sníženou citlivost, pocity brnění a jiné příznaky poškození nervů. Chrání při hepatitidě, poškození alkoholem nebo jedy a chemikáliemi. Brání vývoji katarakty (šedého zákalu). Pravděpodobně pomáhá udržovat paměť pri Alzheimerově chorobě. Účinkuje jako vysoce účinný antioxidant, pravděpodobně pomáhá zvyšovat imunitu a zmírňuje projevy některých onemocnění, jako je psoriáza, chronický únavový syndrom a AIDS.

Alfa-lipoová kyselina - kyselina tioktová - působení a účinky


Alfa-lipoová kyseliny působí téměř na každou buňku v těle. Pomáhá vitaminům skupiny B, včetně tiaminu, riboflaminu, kyseliny pantotenové a niacinu, přeměňovat sacharidy, tuky a bílkoviny v potravě na energii, kterou může tělo ukládat do zásoby k pozdějšímu použití.

Doporučené dávkování alfa-lipoové kyseliny

Alfa-lipoová kyselina se obvykle podává od 100 do 200 mg třikrát denně při léčení specifických onemocnění. Pro všeobecné antioxidační účinky jsou dávky od 50 do 150 mg denně

Jak alfa-lipoovou kyselinu užívat

Potravinové doplňky s obsahem alfa-lipoové kyseliny je možno brát s jídlem i bez jídla.

Možné vedlejší účinky alfa-lipoové kyseliny

Při užívání kyseliny alfa-lipoové nejsou známy žádné závažnější vedlejší účinky. Občas může tento doplněk způsobit mírné zažívací obtíže a v ojedinělých případech se vyskytla alergická kožní vyrážka. Pokud se takové vedlejší příznaky objeví, snižte dávku nebo přestaňte doplněk užívat.

Nové poznatky o alfa-lipoové kyselině

Alfa-lipoová kyselina má také příznivý účinek u 25 procent diabetických pacientů s rizikem náhlé smrti pro srdeční selhání na podkladě nervového poškození. Po čtyřech měsících užívání 800 mg alfa-lipoove kyseliny bylo u nemocných zjištěno výrazné zlepšení srdeční funkce.

Při používaní alfa-lipoové kyseliny pozor na

Nemocní s cukrovkou mohou užívat alfa-lipoovou kyselinu jen pod dohledem lékaře. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Alfa-lipoová kyselina - kyselina tioktová - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®