poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

5-HTP

Užitečné informace - Potravinové doplňky - 5-HTP

5-HTP

Lidé trpící nespavostí, migrénami nebo obezitou mohou uvažovat o novém doplňku 5-HTP. Proti aminokyselině tryptofanu, která byla z bezpečnostních důvodů stažena z oběhu je 5-HTP bezpečný a pravděpodobně i účinnější prostředek než jeho blízká chemická příbuzná. 5-HTP je zkratka pro 5-hydroxytryptofan a je odvozen od aminokyseliny tryptofanu, která je součástí např. hovězího masa, ryb a mléčných výrobků. 5-HTP působí na mozek a pomáhá zlepšovat náladu, prohlubuje spánek, podporuje redukci váhy a přináší úlevu při migréně. Proti jiným doplňkům a lékům, které obsahují látky s příliš velkými molekulami, než aby mohly přecházet z krve do mozku, je molekula 5-HTP dostatečně malá, aby se z krevního řečiště do mozku dostala. Ačkoli působí v mnoha oblastech organismu, nejdůležitější jsou jeho účinky na mozek, kde ovlivňuje všechno od nálady až po chuť k jídlu a spánek.

Nejčastější uplatnění 5-HTP

5-HTP zmírňuje deprese, pomáhá překonat nespavost, podporuje redukci váhy, léčí migrénu, může zmírnit bolesti při fibromyalgii.

5-HTP - působení a účinky


5-HTP dokáže zvyšovat hladinu serotoninu v mozku, při nízké hladině serotoninu dochází k migréně, svalovým bolestem, poruchám chuti k jídlu, obezitě a násilnému chování, v těchto všech případech může 5-HTP působit blahodárně. Tento přípravek také zlepšuje spánek a upravuje jeho kvalitu prodloužením doby jeho dvou základních fází, hlubokého spánku a fáze REM (snů). Po delším snění se pacienti užívající 5-HTP probouzeli lépe odpočatí a osvěžení. Tento doplněk také může působit na zvyšování tolerance bolesti u pacientů s fibromyalgií – chronickým onemocněním charakterizovaným bolestí svalů a únavou – pravděpodobně tím, že pomáhá zmírňovat skrytou depresi. Užíváte-li antidepresiva, nezkoušejte užívat 5-HTP bez předchozí konzultace s lékařem, mohlo by dojít k nepříznivé reakci.

Doporučené dávkování 5-HTP

Doporučená dávka při depresích i jiných stavech je 50 až 100 mg třikrát denně. Při nespavosti užívejte jen jednu 100 mg dávku před spaním. Užíváte-li 5-HTP, je dobře začínat nízkou dávkou (50 mg) a pak teprve podle potřeby dávku zvyšovat.

Jak 5-HTP užívat

K zajištění rychlého vstřebávání užívejte 5-HTP nalačno. Neberte tento doplněk déle než tři měsíce, pokud vám lékař neporadí jinak

Při používaní 5-HTP pozor na

Užíváte-li antidepresiva, poraďte se se svým lékařem, kombinace těchto léků s 5-HTP může vyvolat úzkostný stav, zmatenost, zrychlení tepu, pocení, průjem a jiné nepříznivé reakce. Dokud nezjistíte, jak na vás 5-HTP působí, nesmíte řídit ani provádět rizikové práce. 5-HTP může u některých lidí vyvolat větší spavost. 5-HTP může být ve vysokých dávkách toxický, způsobit jaterní problémy a zhoršit astma. V těhotenství a při plánování těhotenství je vhodné doplněk vynechat. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

5-HTP - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®