poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Koenzym Q10

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Koenzym Q10

Koenzym Q10

Koenzym Q10 je vychvalován jako zázračný potravinový doplněk; zvyšuje životaschopnost, pomáhá při snižování nadváhy, proti rakovině a zpomaluje stárnutí. Podobná tvrzení jsou jistě přehnaná, ale určitě je tento koenzym účinný při léčení srdečních chorob a onemocnění dásní.
Koenzym Q10 je přírodní látka, která se vytváří v těle. Patří do skupiny látek nazývaných quinony (kvinony). Když byl v roce 1957 objeven, nazvali ho vědci ubiquinon (ubikvinon), protože se v přírodě vyskytuje prakticky všude - je tzv. ubiquitní - všudypřítomný. Nachází se opravdu ve všech živých tvorech, kromě toho je také koncentrovaný v některých potravinách, především v ořechových jádrech a olejích. V posledních deseti letech se tento koenzym stal jedním z nejpopulárnějších potravinových doplňků téměř po celém světě. Zastánci této látky – koenzym Q10 -ji používají k udržování dobrého zdravotního stavu, k léčení srdečních chorob a jiných onemocnění. Někteří lékaři se domnívají, že je také důležitý při zachování normálních tělesných funkcí, a proto by měl být nazýván vitamin Q.

Nejčastější uplatnění koenzymu Q10

Koenzym Q10 příznivě působí na srdce a krevní oběh v případě srdečního selhávání, při slabosti srdečního svalu, vysokém tlaku, poruchách srdečního rytmu, anginózních bolestech na hrudi a při Raynaudově chorobě. Léčí onemocnění dásní a udržuje je zdravé. Chrání nervy a může zpomalovat průběh Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Koenzym Q10 může pomáhat v prevenci rakoviny a srdečních chorob a zpomalovat degenerativní změny závislé na věku.

Koenzym Q10 - působení a účinky


Koenzym Q10 je především katalyzátorem metabolismu, urychluje výměnu látkovou, která je komplexním řetězcem chemických reakcí, během nichž se potrava přeměňuje na energii využitelnou organismem. Účinkuje ve vazbě s enzymy (odtud název koenzym) tak, že urychluje metabolické procesy a dodává energii, kterou buňky potřebují k trávení potravy, hojení ran, ke svalové činnosti a k vykonávání nesčetných dalších tělesných funkcí. Tato látka hraje zásadní roli při tvorbě energie, a proto nepřekvapuje, že ji lze nalézt v každé tělesné buňce. Zvláště bohatě je obsažena v energeticky náročných buňkách srdečního svalu - pomáhá srdci tepat více než 100 000krát denně. Koenzym Q10 působí také jako antioxidant, podobně jako vitamin C a E pomáhá neutralizovat molekuly volných radikálů, které vážně poškozují tkáňové buňky. Koenzym Q10 a prevence:
Koenzym Q10 pravděpodobně hraje roli v prevenci rakoviny, srdečních příhod a jiných onemocněních spojených s poškozením volnými radikály. Používá se rovněž ke zvyšování energie a jako potravinový doplněk proti stárnutí, hladina této látky se snižuje věkem nebo vlivem některých nemocí, takže ho někteří lékaři doporučují užívat již od věku 40 let.
Hlavní příznivé účinky koenzymu Q10:
Koenzym Q10 vyvolal velké vzrušení jako možný lék pro nemocné se srdečním onemocněním - zvláště pro pacienty se srdečním selháním nebo srdeční slabostí. Podle některých vědeckých studii může koenzym Q10 chránit před tvorbou krevních sraženin, snižovat krevní tlak, omezovat nepravidelnosti tepu, zmírňovat příznaky Raynaudova syndromu a zmírňovat bolesti při angině pectoris. Je ovšem míněn jako doplněk, nikoli jako náhrada klasické léčby. Nikdy tento prostředek neužívejte místo srdečních léků nebo jiné předepsané léčby.
Další příznivé účinky koenzymu Q10:
Podle některých menších studií prodlužuje koenzym Q10 přežití u nemocných s rakovinou prsu a prostaty, výsledky však nejsou dost průkazné. Zdá se také, že pomáhá při hojení, zmírňuje krvácení při onemocnění dásní a urychluje hojení po chirurgických výkonech. Koenzym Q10 má slibné účinky u Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a může pomáhat zlepšovat imunitní odpověď u nemocných s AIDS. Někteří léčitelé se domnívají, že pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru u diabetiků.
Existuje o koenzymu Q10 ještě mnoho příznivých informací – zpomaluje stárnutí, pomáhá redukovat váhu, zvyšuje imunitu. Pokud by však měla být takováto účinnost koenzymu Q10 potvrzena, bylo by nutné provést ještě mnoho dalších důkladných výzkumů.

Doporučené dávkování koenzymu Q10

Obvyklá dávka keonzymu Q10 je 50 mg dvakrát denně. Dávky vyšší - kolem 100 mg dvakrát denně - mohou být příznivé při srdečních nebo oběhových poruchách a při Alzheimerově chorobě.

Jak koenzym Q10 užívat

Potravinový doplněk koenzym Q10 užívejte vždy ráno a večer, nejlépe při jídle, aby se zlepšilo jeho vstřebávání. Užívat se musí dlouhodobě, osm i více týdnů - než se objeví první pozitivní výsledky.

Možné vedlejší účinky koenzymu Q10

Podle většiny studií je koenzym Q10 i ve velkých dávkách neškodný. V ojedinělých případech se může objevit žaludeční nevolnost, průjem, nevolnost nebo ztráta chuti k jídlu. Vzhledem k tomu že účinky koenzymu Q10 nejsou ještě dostatečně prostudovány měli by se ženy v těhotenství a kojící matky poradit o užívání s lékařem.

Nové poznatky o koenzymu Q10

Při používaní koenzymu Q10 pozor na

Těhotné a kojící ženy by měly být opatrné a před užíváním koenzymu Q10 se vždy poradit se svým lékařem. Tento potravinový doplněk ještě není dostatečně prozkoumán. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňku se svým lékařem.

Doplňující informace k koenzymu Q10

Koenzym Q10 je běžně předepisován při léčení srdečních chorob. Řada doplňků tohoto prostředku se vyrábí v Japonsku, kde ho pravidelně užívá asi 10 procent dospělých.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Koenzym Q10 - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®