poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Karotenoidy

Užitečné informace - Potravinové doplňky - Karotenoidy

Karotenoidy

Pigmenty dodávající některému ovoci a zelenině jejich sytě červenou, oranžovou nebo žlutou barvu se nazývají karotenoidy. Karotenoidy jsou přírodní antioxidanty, které bojují proti některým chorobám. Spolehlivě lze využít jejich účinku v kombinovaných potravinových doplňcích.
Přestože až dosud bylo v potravě identifikováno přes 600 karotenoidových barviv, lidský organismus jich umí využít pouze šest. Kromě beta-karotenu, který je z nich nejznámější, sem patří alfa-karoten, kryptoxantin, lykopen, lutein a zeaxantin.
Karotenoidy se sice vyskytují v nejrůznějším ovoci i zelenině, ale potraviny s jejich největší koncentrací nemusí být právě součástí vašeho jídelníčku. Alfa-karoten je obsažen v mrkvi a dýni, lykopen je v nadbytku v červených plodech, například ve vodním melounu, červeném grapfruitu a zvláště ve vařených rajčatech. Lykopen a zeaxantin jsou hojné v tmavozelené zelenině, dýni a červených paprikách. Kryptoxantin je obsažen v mangu, pomerančích a broskvích. K prevenci určitých chorob jsou nejvhodnější doplňky poskytující směs všech šesti klíčových karotenoidů.

Nejčastější uplatnění karotenoidů

Karotenoidy mohou snižovat riziko určitých typů rakoviny včetně rakoviny prostaty a rakoviny plic. Mohou poskytovat ochranu před chorobami srdce. Karotenoidy zpomalují vývoj makulární degenerace. Zvyšují celkovou imunitu.

Karotenoidy - působení a účinky


Hlavní příznivý účinek karotenoidů spočívá v jejich antioxidačních schopnostech. Antioxidanty jsou látky chránící buňky před poškozením nestabilními molekulami kyslíku, tzv. volnými radikály. Ačkoli jsou si karotenoidy podobné, každý z nich účinkuje specificky na určitou tkáň. Navíc se alfa-katoren a kryptoxantin může v těle přeměnit na vitamin A, ale ne v takové míře jako beta-karoten.
Karotenoidy a prevence: Karotenoidy mohou poskytovat ochranu proti určitým druhům rakoviny pravděpodobně tím, že omezují abnormální růst buněk. Například lykopen potlačuje vznik rakoviny prostaty. Lykopen je pravděpodobně rovněž účinný proti rakovině žaludku a zažívacího traktu. Studie prokazují, že vysoký příjem alfa-karotenu, luteinu a zeaxantinu snižuje riziko karcinomu plic a že kryptoxantin a alfa-karoten snižují riziko vzniku rakoviny děložního hrdla. Karotenoidy pravděpodobně pomáhají i v boji proti srdečním chorobám. Vědci se domnívají, že všechny karotenoidy, zvláště alfa-karoten a lykopen, blokují tvorbu škodlivého cholesterolu, který může vést k srdečním příhodám a jiným cévním chorobám.
Další příznivé účinky karotenoidů: Karotenoidy lutein a zeaxantin podporují ostré vidění absorpcí škodlivých ultrafialových paprsků a neutralizováním volných radikálů na oční sítnici. To pravděpodobně pomáhá snižovat riziko makulární degenerace a poruch zraku spojených s věkem, které jsou hlavnípříčinou slepoty u starších lidí. Jiné karotenoidy pravděpodobně brání poškození oční čočky a snižují tak riziko katarakty. Předběžné studie rovněž naznačují spojení mezi nízkými hladinami karotenoidů a menstruačními poruchami. Jiné studie opět ukazují, že i v počátečních stádiích rakoviny může dieta s vysokým obsahem karotenoidů poněkud zlepšit prognózu.

Doporučené dávkování karotenoidů

Pokud nejíte širokou paletu potravin bohatých na karotenoidy, užívejte potravinový doplněk obsahující jejich směs alfa-karoten, beta-karoten, lykopen, lutein, zeaxantin a kryptoxantin, které mají minimálně účinek 2500 mcg vitaminu A denně. Vyšší dávky směsi karotenoidů přichází v úvahu při prevenci některých specifikovaných onemocnění.

Jak karotenoidy užívat

Užívejte karotenoidové doplňky s potravou obsahující malé množství tuku, který pomáhá organismu karotenoidy lépe vstřebávat. Rozdělíte-li celkové množství na dvě dílčí dávky, vstřebá jich tělo více.

Možné vedlejší účinky karotenoidů

Velké dávky karotenoidů, ať už získané z potravy nebo z doplňků, mohou oranžově zbarvit kůži, zvláště na dlaních a chodidlech. Tento příznak je neškodný a postupně vymizí, snížíte-li dávky. Ačkoli nejsou známé jiné vedlejší účinky spojené s užíváním karotenoidů, mohou vysoké dávky jednotlivých karotenoidů působit rušivě na účinky ostatních karotenoidů.

Nové poznatky o karotenoidech

Ve velké evropské studii bylo prokázáno, že lykopen je účinný v prevenci akutních srdečních příhod. U mužů, kteří užívají velké dávky lykopenu, je jen poloviční riziko infarktu než u mužů, kteří konzumují pouze malé množství. Ochranný účinek lykopenu byl mnohem příznivější u nekuřáků.

Při používaní karotenoidů pozor na

Vyšší dávky karotenoidů se nemají podávat v těhotenství. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Doplňující informace k karotenoidům

Brokolice a jiné tmavě zelené zeleniny obsahují karotenoidy. Zelený chlorofyl překrývá jejich žlutooranžový pigment.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Karotenoidy - diskuze

Ostatní užitečné látky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.