poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Bolesti a křeče svalu

I když nejde o nic vážného, jsou bolesti svalů a křeče, které vznikají z fyzického přepětí, velmi nepříjemné. Mohou postihnout víkendového chalupáře stejně jako světově proslulého sportovce.
V podstatě známe dva druhy bolesti svalů; první je bolestivost a pocit ztuhnutí, které vzniká po přehnané fyzické aktivitě. Může to být po maratónském běhu i po rytí na zahradě nebo po nákupech s těžkou taškou. Tento druh bolesti, kterému se také říká namožení, začíná obvykle den nebo dva po činnosti, která ji vyvolala, a trvá několik dní.
K druhému typu bolesti dochází většinou ve spánku, když se sval náhle smrští a nemůže se uvolnit – je to svalová křeč. Nejčastěji tato křeč postihuje lýtkové nebo stehenní svaly.

Příznaky bolestí a křečí svalů


Náhlé ztuhnutí svalů během fyzické námahy. Bolestivost a ztuhlost svalů po námaze, někdy až druhý nebo třetí den. Noční svalové křeče, nejčastěji v lýtku. Uzlovitě ztuhlý sval při pohmatu. V závažných případech viditelné záškuby v postiženém svalu.

Příčiny onemocnění bolestmi a křečmi svalů


I když jste fyzicky zdatní, může u vás dojít k namožení svalů po nezvyklé náročné námaze. Trénovaný běžec, který pomáhá příteli stěhovat nábytek, může být odměněn bolestmi v pažích a ramenou.
Většina lékařů se domnívá, že taková bolest je příznakem mikroskopických trhlinek ve svalech, které se spontánně zahojí během několika dnů. Běžně tyto bolesti vznikají po činnostech, které vyžadují natažení svalů proti působení síly, jako je běh z kopce nebo pohybování břemenem shora dolů apod. V každém náročnějším typu cvičení však najdete podobný druh pohybu.
Svalové křeče nejsou důsledkem poranění,ovšem nikdo přesně neví, jak vznikají. Příčinou může být nerovnováha minerálů, které řídí svalové kontrakce a relaxace – vápníku, hořčíku, draslíku a sodíků, nebo nedostatek tekutin. Příliš velká tělesná námaha během dne může vest k tak intenzivním bolestivým křečím v lýtku, že vás probudí z hlubokého spánku. Stejně je může způsobit i chůze na vysokých podpatcích nebo spánek s napjatými prsty nohou.

Jak se léčí Bolesti a křeče svalu potravinovými doplňky

K vyrovnání rovnováhy minerálů, které je nutná pro správné kontrakce svalů, užívejte doplňky s vápníkem a hořčíkem. Většina lidí má v potravě dostatek sodíku, ale často málo draslíku. Ten nejlépe získáte z ovoce a zeleniny. Máte-li sklon ke křečím vázaným na fyzickou námahu nebo k nočním křečím v lýtkách, užívejte ještě vitamin E.
Při namožení svalů mohou prospět některé rostlinné prostředky jako je bromelin a kůra vrby bíle, které lze nahradit léky proti bolestem, např. acylpyrin a ibuprofen. Působí na organismus jemněji, a navíc umožňují svalům rychlé zhojení. Bromelin (enzym z ananasu) má protizánětlivý účinek a pomáhá odvést nadbytečnou tekutinu z místa svalového poranění. Kůra z vrby bílé, nazývaná často přírodní acylpyrin, je účinným prostředkem proti bolesti.
Kozlík (valeriana) je přírodní prostředek pro spaní a pomáhá i v případech svalových spazmů. Ploštičník může zmírňovat celkové bolesti svalů, při chřipce a nachlazení je vhodné přidat ke kůře vrby bílé řebříček. Je-li bolest svalů vyvolána přílišnou svalovou aktivitou, může někdy pomoci lokální aplikace arnikového krému.

Vhodné potravinové doplňky při křečích a bolestech svalu

Kdy navštívit lékaře s bolestmi a křečmi svalů

Objeví-li se ztuhlost a křeče v hrudních svalech – může to být známka srdeční příhody. Vyvolá-li bolest snížení citlivosti nebo vyzařuje dolů podle paže a nohy. Dochází-li ke svalovým křečím příliš často. Budí-li vás křeče ze spánku. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Bolesti a křeče svalu - fakta a rady

Doporučení týkající se bolestí a křečí svalů

Doplňující informace k bolestem a křečím svalu


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrBolesti a křeče svalu - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®