poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Angína

Angína (z latinského angere – svírat) je komplikace způsobená akutním zánětem krčních mandlí. Příznakem zvýšeného úsilí odrazit většinu infekcí, je pak zvětšení a zarudnutí mandlí. Nečastěji jde o onemocnění bakteriálního nebo virového půdu, jen zřídka se jedná o mykotickou příčinu. Šíří se vzduchem tzv. kapénkovou infekcí, nejčastěji při kašli. Dnes je již angína běžným onemocněním, lehce léčitelným pomocí antibiotik. Inkubační doba, tj. období mezi prvním stykem s nákazou a prvními projevy onemocnění, se pohybuje od dvou do čtyřech dnů. Poté se objevují první známky nepříjemných pocitů.

Příznaky Angíny


Charakter obtíží spojené s tímto onemocněním je následující: nepříjemné pocity v krku a s tím spojené obtíže při polykání, dále pak kašel, chrapot, bolest hlavy, zimnice. Někdy bývá angína doprovázena bolestmi v uších a ucpáním nosu. Objevuje se zvýšená teplota i horečka. Na první pohled si lze všimnout zarudnutí měkkého patra a zadní stěny hltanu. Nejnápadnější jsou zduřelé a překrvené mandle, na nichž se mohou při pokročilé fázi onemocnění objevit drobné bílé flíčky, tzv. hnisavé čepy. Zánět hrdla způsobuje zduření mízních uzlin, ty lze nahmatat pod dolní čelistí a před ušima. Na pohmat jsou tvrdé a bolestivé.

Příčiny onemocnění Angínou


Bakteriálním původcem angíny je bakterie Streptococcus pyogenes. Ta může být na našich mandlích zjištěna i bez toho, aby způsobovala nějaké obtíže. Viroví původci se objevují jen zřídka. Jde o adenoviry, např. Herpes simplex. K propuknutí angíny může a také nemusí dojít. Záleží na mnoha faktorech, např. zda je naše celková připravenost schopna čelit infekci, dále pak množství a agresivita přítomné bakterie atd.

Jak se léčí Angína potravinovými doplňky

Angína je ve většině případů banální onemocnění, ale nikdy není vhodné léčbu podceňovat. Angína je diagnostikovány v závislosti na zvětšení mízních uzlin, stěru z krčních mandlí a následného mikrobiologického zpracování. Někdy je odběr stěru doplněn o vyšetření vzorku krve na tzv. sedimentaci. Hodnota sedimentace zpravidla určuje míru probíhajícího zánětu. Při podezření na streptokokovou angínu (hnisavé čepy, zarudlé, zvětšené mandle) je doporučeno užívání antibiotik, nejčastěji penicilin. Ostatní antibiotika jsou nejčastěji nasazována pouze v případě pacienta alergického na penicilin. Pokud dochází ke komplikacím, jako je vznik abscesu a dušení, je nutná chirurgická drenáž.

Kdy navštívit lékaře s Angínou

Jak již bylo řečeno, angínu není dobré v žádném případě podceňovat. Proto, již při prvních příznacích, navštivte svého praktického lékaře. V některých případech mohou totiž nastat závažní komplikace, jako např. revmatické postižení srdce a kloubů, postižená ledvin, nebo absces.

Doporučení týkající se Angíny

Doporučuje se zdravá výživa s vyloučením tzv. rafinovaného cukru, tj. jeden z největších konzumních prostředků používaný při výrobě sladkostí, dortů a nejen sladkých výrobků. Při užívání antibiotik je hlavní dodržet jejich dávkování a samozřejmě je užívat po celou dobu až do konce, ne jen do doby, kdy se vám uleví. Léčba pomocí antibiotik trvá zpravidla sedm dní. Pokud se u vás toto onemocnění vyskytuje v časté míře, je možné krční mandle chirurgicky odstranit. Krční mandle již znovu nedorůstají (na rozdíl od nosních mandlí). Vytržení mandlí ovšem nezaručuje doživotní absenci angíny. Bakterie totiž napadají celou oblast hrdla, nejen krční mandle.

Doplňující informace k Angíně

Nejčastěji se onemocnění angína zaměňuje s angínou pectoris. Tato dvě onemocnění spolu souvisí pouze názvem. Jde o dvě naprosto odlišné nemoci. Angína pectoris patří do tzv. ischemické choroby srdeční, je to onemocnění srdce, způsobené nedokrvením srdečního svalu.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Angína - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.