poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Alergie, astma

Alergie, astma

Statisíce lidí u nás trpí astmatem – většinou po celý svůj život – a počet nemocných stále stoupá. Toto závažné onemocnění vyžaduje vždy lékařskou péči, přesto si můžete pomoci sami a omezit frekvenci a závažnost svých záchvatů. Astma je onemocnění, při kterém otéká sliznice v dolních dýchacích cestách, které se tím zužují a mezují proudní vzduchu a tím i dýchání. Při astmatickém záchvatu se zúží i nejmenší dýchací cesty – bronchioly. Tento stav je vyvolán uvolněním histaminu, který zvyšuje otok i zánět a silné vylučování hlenu. I když mnoho astmatických záchvatů má lehký průběh a je možné je zvládnout doma, při těžkých záchvatech se postižený dusí a jeho stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Příznaky astmatu


Astma se projevuje napětím v hrudníku, sípavým a písklavým dýcháním, obtížným dýcháním "krátkým dechem" - tento stav se zlepšuje v sedě, kašlem často velmi obtížným vykašláváním, neklidem a nespavostí.

Příčiny onemocnění astmatem


Astmatické záchvaty mohou vyvolat jak vnější tak i vnitřní příčiny, někdy jsou nemocní citlivý na oboje. Mezi vnější faktory patří alergeny (pyl, prach, potraviny, srst domácích zvířat, hmyzí bodnutí, kouř a látky znečišťující prostředí). Vnitřní příčiny jsou obvykle hůře rozpoznatelné a bývá obtížné se jich vyvarovat (např. změny teploty, strach, stres, fyzické námaha a infekce dýchacích cest).

Jak se léčí Alergie, astma potravinovými doplňky

Potravinové doplňky uvedené na této stránce jsou míněny jako doplněk k obvyklé léčbě astmatu. Nikdy nepřestávejte užívat předepsané léky bez porady s lékařem. Lidé trpící astmatem mohou mít nedostatek klíčových nutričních látek, jako je vitamin C, hořčík a vitamín B6. Vitamin C, jako hlavní antioxidant přítomný ve sliznici dýchacích cest, pravděpodobně okamžitě zahajuje boj s vdechnutými oxidanty. Kromě toho může zadržet alergickou reakci tím, že zabrání buňkám uvolňovat histamin. Vitamin C je účinný i v prevenci záchvatů vyvolaných tělesnou námahou. Podle některých studií může užití dávky vitaminu C před námahou zabránit záchvatu astma. Hořčík může zabránit záchvatu tím, že znemožní stahy průduškových svalů. Jiné studie ukázali, že vitamin B6 zlepšuje sípavé dýchání a jiné příznaky astma. Flavonoid kvercetin má dva hlavní účinky: brání uvolňování histaminu a jako antioxidant neutralizuje nestabilní kyslíkové molekuly, které mohou způsobit zánět průdušek. Tučné ryby, jako je treska, losos a makrela stejně jako rybí tuk, mohou přispět k ochraně před astmatem svým obsahem omega 3 mastných kyselin, o nichž se předpokládá, že mají protizánětlivé účinky. Léky na odkašlávání jako je lékořice, mohou rovněž nemocným ulevit stejně jako některé další léčivky, například tymián, yzop, jitrocel a česnek.

Vhodné potravinové doplňky při astmatu

Kdy navštívit lékaře s astmatem

V případě že se objeví první příznaky astmatu, když vlastní léčba ani předepsané léky nepomáhají. V případě že jste dušní, máte zrychlený pulz a promodrávají Vám rty vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Alergie, astma - fakta a rady

Doporučení týkající se astmatu

Doplňující informace k astmatu

Příznaky astmatu zmírňuje pravidelné užívání vitaminu B6.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Alergie, astma - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.