poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Artróza, Artritida

Artróza, Artritida

Artróza je nepříjemné degenerativní onemocnění vyskytující se až ve vyšším věku, hlavně u lidí nad 50 let. Artritida, zánět kloubů většinou revmatického původu, se objevuje již v mladších věkových skupinách.
Klouby osob trpících artrózou postupně ztrácejí chrupavku, která je pokryta hladkou, gelu podobnou hmotu, tlumící nárazy a zabraňující kostem v přímém dotyku. Nejčastěji bývají postižené klouby prstů, kolen, kyčlí a páteře. Revmatoidní artritida (progresivní polyartritida) je chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a poškození chrupavek i vazivových tkání v okolí kloubu.

Příznaky artrózy a artritidy


Artróza se projevuje mírnou bolestí a ztuhlostí kloubů, zvláště ráno a po odpočinku se zvolna zhoršující.
Revmatoidní artritida se projevuje únavou, úbytkem na váze, zvýšenou teplotou a ztuhlostí kloubů, po které za několik týdnů následuje zarudnutí a bolestivý otok (zápěstí, prsty, kolena, kotníky), okolí kloubů bývá teplejší.

Příčiny onemocnění artrózou a artritidou


Artróza může být důsledkem dlouholetého opotřebení a poškození kloubů. Značnou roli může hrát i dědičnost, nadváha a neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň. Při revmatoidní artritidě napadá imunitní systém vlastní klouby a okolí tkáně a dochází k tzv. autoimunitní reakci. Mnoha lidí je tento stav, který se objevuje mezi 20. a 40. rokem života, důsledkem rodinné predispozice.

Jak se léčí Artróza, Artritida potravinovými doplňky

I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, má doplňující léčba mnoho společného. Antioxidanty, jako vitaminy C, E a zinek, se užívají u obou nemocí k ochraně buněk, včetně kloubních, před poškozením. Glukosamin, cukr, který je jedním ze stavebních kamenů chrupavky, patří k nejúčinnějším lékům zmírňujícím kloubní bolesti, artrózu i artritidu . Zdá se také, že zpomaluje poškození chrupavky, ale není dosud jasné, může-li být artróza vyléčena. K zesílení účinků glukosaminu zkuste zároveň užívat některý z doplňků uvedených v tabulce. Na zhodnocení účinků si počkejte alespoň měsíc. Podle potřeby pak nahraďte tento prostředek jiným, který budete užívat rovněž s glukosaminem, abyste zjistili, nebude-li účinnější. Tyto doplňky je možno užívat dlouhodobě při obou typech kloubního postižení (artróza, artritida) a lze je kombinovat i s analgetiky, jako je acylpyrin, ibuprofen a paracetamol. K doplňkům vhodným k užívání s glukosaminem patří niacin (nikotinamid), který je zvláště účinný při bolestech v kolenou. Stromová pryskyřice z boswelie může zastavit zánět a umožnit výstavbu chrupavky; rovněž unkárie - namibijská bylina (300 mg výtažku třikrát denně). Při užívání boswelie se vzácně může vyskytnout zarudnutí kůže, nevolnost a průjmy.
Doplňky s obsahem rybího tuku mohou tlumit zánět, zvláště při revmatoidní artritidě. Při artróze má protizánětlivé účinky podobné ibuprofenu jedna z forem aminokyseliny metioninu, zvaná SAM (S-adenosylmetionin), která rovněž pomáhá k obnově chrupavky. Užívejte 400 mg dvakrát denně po dva týdny, pak snižte na 200 mg denně. Lidé s maniodepresivní psychózou tuto látku užívat nesmějí. Každý z těchto doplňků lze užívat spolu s chilli mastí k místní aplikaci, která rovněž ulevuje od bolestí.

Vhodné potravinové doplňky při artróze a artritidě

Kdy navštívit lékaře s artrózou a artritidou

Je-li bolest kloubů doprovázená teplotou, může to být příznak infekčního zánětu kloubu, který vyžaduje lékařské ošetření. Objeví-li se bolest a ztuhnutí náhle – bývá to příznak revmatoidní artritidy. Diagnózu artrózy by lékař měl znovu potvrdit. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Artróza, Artritida - fakta a rady

Doporučení týkající se artrózy a artritidy

Doplňující informace k artróze a artritidě

Glukosamin je velmi účinný proti bolestem při artróze a navíc zpomaluje poškození kloubů.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Artróza, Artritida - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®