poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ateroskleróza

Ateroskleróza

Způsob života a strategie výživy vám pomohou vyhnout se mnoha nemocem; platí to především pro některá srdeční onemocnění. Současný výzkum potvrzuje, že některé látky v potravě působí nesmírně prospěšně na srdce.
To co považuje většina lidí za srdeční onemocnění, je ve skutečnosti ateroskleróza – tvorba tukových usazenin v tepenných stěnách. Jak tyto pláty narůstají, brání průtoku krve, která přináší kyslík a živiny do všech orgánů. Drobné tepny, které prostupují a vyživují srdeční sval, jsou zvláště náchylné k této tukové obstrukci. Pokud se některá z nich ucpe, dochází k akutní srdeční příhodě – k infarktu.

Příznaky srdečních chorob


Srdeční choroby jsou v častých stadiích bez příznaků, k varovným signálům patří vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. V pokročilých stádiích bolesti na hrudi, v paži, bolesti v čelisti (zvláště po námaze), bušení srdce a dušnost.

Příčiny onemocnění srdečním chorobám


Prvotní příčinou aterosklerózy je vysoká hladina cholesterolu v krvi. LDL – škodlivý cholesterol – ulpívá v tepenných stěnách a jeho hromadění vede k narůstání tukových plátů. Vysoký krevní tlak, kouření, sedavý způsob života, obezita a stres mohou rovněž vydatně přispívat k tvorbě těchto usazenin a snižují tím schopnost tepen zužovat a rozšiřovat se podle potřeby. V mladším věku je riziko takového srdečního onemocnění větší u mužů než u žen, protože ženský hormon estrogen má pro srdce ochranný účinek. Po menopauze jsou však ženy k tomuto onemocnění stejně náchylné jako muži.

Jak se léčí Ateroskleróza potravinovými doplňky

Doplňky nikdy nemohou nahradit zdravý způsob života. Také se nepředpokládá, že by se zaměřovaly jen na jeden z rizikových faktorů – například na cholesterol. Lidé, kteří již tímto srdečním onemocněním trpí, mohou mít vyznaný prospěch z doplňků, které zde uvádíme.
Vitamin E brání prvnímu stádiu v tvorbě cévních plátů – oxidaci LDL, škodlivého cholesterolu. Vitamin C pomáhá recyklovat vitamin E a zároveň udržuje tepny pružné. Beta-karoten a lykopen jsou karotenoidy, o nichž se předpokládá, že chrání proti srdečním nemocem, užívejte je však ve smíšeném doplňku, aby byl účinek vyvážený. Výtažek z hroznových jader obsahuje flavonoidy, které mají údajně několikanásobně vyšší antioxidační schopnost než vitaminy C a E.
Kyselina listová je klíčový doplněk při redukci homocysteinu, vedlejšího produktu aminokyselin, který bývá spojován se zvýšeným rizikem srdečních chorob. Vitamin B12 a B6 rovněž pomáhají snižovat homocystein. Omega-3 mastné kyseliny ve lněném oleji a v rybí tuku udržují pod kontrolou hladinu triglyceridů (krevních tuků vázaných na cholesterol). Hořčík pomáhá při stabilizaci srdečního rytmu.
Česnek a artyčok jsou užitečné doplňky snižující hladinu cholesterolu v krvi. Mezi léčivky, které pomáhají chránit srdce, patří hloh, jinan dvojlaločný (gingko biloba) a jitrocel blešníkový.

Vhodné potravinové doplňky při srdečních chorobách

Kdy navštívit lékaře s srdečním chorobám

Máte-li některé příznaky srdečního onemocnění, trpíte-li nevysvětlitelnou závratí nebo máte stavy slabosti až ne omdlení. Pozorujete-li vynechávání srdečního tepu nebo bušení srdce či jakoukoli jinou nepravidelnost srdečního rytmu. Trpíte-li svíravými nebo tlakovými bolestmi na hrudi provázenými lehkou nevolností, to vše může být příznakem infarktu – ihned vyhledejte první pomoc. Za dva roky si nechte vždy zkontrolovat krevní tlak a každých pět let cholesterol v krvi – při zvýšených hodnotách pochopitelně častěji. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Ateroskleróza - fakta a rady

Srdeční příhody jsou relativně řídké v populacích, které hojně používají olivový olej, i když je jinak celkový obsah tuků v jejich stravě vysoký. Používejte olivový olej místo jiných tuků.

Doporučení týkající se srdečních chorob

Doplňující informace k srdečním chorobám

Vitamin E chrání buněčné membrány a pomáhá v prevenci aterosklerózy.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrAteroskleróza - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®