poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Žíly

Žíly neboli vény jsou cévy vedoucí krev směrem k srdci za účasti hladkého svalstva. Žíly vedou cca 70% z celého objemu krve. Svou stavbou se žíly podobají tepnám, ale žilní stěny jsou tenčí a poddajnější. Ve stěnách mají o něco méně svalových vláken. Žíly se dělí na venuly a vény. Venuly mají průměr cca 0,2 až 1 mm, neobsahují žádnou nebo jen několik málo vrstev hladké svaloviny. Vény se dále dělí na malé, střední a velké. Malé a střední mají průměr jen cca 1 až 9mm, jsou opatřeny chlopněmi, obsahují elastické vazivo. Velké žíly - vény jsou nejsilnější, obsahují svazky hladké svaloviny, která slouží k zesílení stěny a zabraňuje tak roztažení cévy.

Příznaky žíl


Žíly vedou krev směrem k srdci. Jednotlivé vlásečnice se spojují v drobné žilky, a ty se zase pojí do stále větších žil. Horní a dolní dutá žíla vstupují do pravé srdeční síně. Rychlost průtoku krve se zvyšuje a postupně se blíží rychlosti krve v srdečnici – aortě.

Příčiny onemocnění žílami


V dolních končetinách se nacházejí kapsovité chlopně, které pomáhají usměrňovat tok krve, pokud hydrostatickému tlaku krve, tzn. že krev špatně odtéká, může dojít k charakteristickému vydutí žilních stěn – vznikají tzv. křečové žíly. Dalším poměrně častým onemocněním žil je tromboflebitida. Jedná se o zánětlivé onemocnění v oblasti povrchových žil. Obvykle postihuje dolní končetiny velmi často v souvislosti s křečovými žilami. Tromboflebitida vzniká působením bakterií v organismu. Neinfekční formu onemocnění může způsobit lékařský úkon, při kterém došlo k narušení žíly. Postižené místo pak bývá zarudlé a na dotek bolestivé. Závažnějším stupněm této choroby je flebotrombóza – hluboká žilní trombóza. Chronická žilní isufience je další riziko, které žilám hrozí. Jedná se o chronickou žilní nedostatečnost související jak s křečovými žílami tak s trombózou. K typickým příznakům patří celková únava, bolest nohou a otoky.

Jak se léčí Žíly potravinovými doplňky

V případě křečových žil se léčba dělí na několik možných způsobů, a to chirurgické odstranění (v případě velkých křečových žil), flebektomie, skleroterapie a klasická léčba pomocí obinadel. U tromboflebitidy je zapotřebí kompresivních bandáží, užívají se nesteroidní antiflogistika, lokálně i ve formě mastí. Lékaři většinou předepisují léčiva, která mají při vyšším dávkování také protizánětlivý účinek. Při stavech, které provází zvýšená teplota se aplikují specifická antibiotika. Při vážnějších případech je na řadě antikoagulační léčba. U chronické žilní insuficience je zapotřebí obnovení oběhové funkce dolních končetin. Nejčastěji se využívá metody flebektomie a skleroterapie.

Vhodné potravinové doplňky při žílách

V boji s onemocněním žil nebo při prevenci velmi pomáhají - rybí olej, omega3 mastné kyseliny, červená řepa a vitamin C.

Kdy navštívit lékaře s žílami

Již při počátečních komplikacích je nutné navštívit svého lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a rozhodne, jakým způsobem bude zahájena léčba žil. Ke vzniku např. křečových žil jsou nejčastěji náchylní lidé s genetickou predispozicí nebo lidé, kteří mají zaměstnání náročné na dlouhodobější stání, např. kadeřnice, prodavači za pultem apod., takže zejména tito lidé by se měli více hlídat.

Doplňující informace k žílám

U onemocnění žil nelze jasně vymezit v jakém období lidského života se problémy spojené s cévami nejčastěji objevují. Více jsou ohroženi kuřáci a lidé s genetickou predispozicí.


Zdroj: Článek Žíly zkomponovala pro server Beltina.cz Ivetka


Žíly - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®