poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Problémy s nehty

Nehty chrání špičky prstů na rukou i na nohou, často jsou středem pozornosti jako známka krásy. Mohou být také vodítkem při zjišťování vašeho zdravotního stavu a některých skrytých chorob. Klíčem ke zdravým nehtům je správná výživa. Nehty patří k nejsilnějším tkáním organismu, skládají se téměř výhradně z vazivové tkáně nazývané keratin. Mohou však růst pomaleji než normálně, slábnout nebo se lámat z nejrůznějších příčin. Jednou z nejčastějších příčin je plísňová infekce.

Příznaky problémů s nehty


Suché, lomivé nehty, které se štěpí a pomalu rostou, mohou být následkem nedostatečné výživy. Tlusté zažloutlé nehty (spíše u nohou) mohou být napadené plísní, poškozené zbytky tkáně pod nehtem mohou způsobit jeho odlupnutí od lůžka. Změny barvě nehtů, jejich tvaru a struktuře mohou signalizovat skrytou nemoc.

Příčiny onemocnění problémy s nehty


Klíčovou úlohu v růstu a vzhledu nehtů hraje výživa. Nedostatečný přívod skupiny vitaminů B může například způsobit rýhování nehtů, nedostatek vápníku jejich suchost a lomivost. Nedostatek kyseliny listové nebo vitaminu C je jedním z důvodů, proč se tvoří záděry. Není-li krev dostatečně okysličená následkem skrytého onemocnění (např. některých srdečních chorob), mohou nehty změnit barvu i tvar. Bílé skvrnky na nehtech bývají známkou nedostatku zinku. Dlouhodobý styk s chemickými látkami může nehty vysoušet tak, až jsou slabé a lomivé. Plíseň na nohou může infikovat i nehty, bují nejčastěji ve vlhkých, propocených botách a může infikovat i ten nejtenčí lom způsobený fyzickou aktivitou – např. joggingem.

Jak se léčí Problémy s nehty potravinovými doplňky

K celkovému posílení nehtů lze použít nejrůznější doplňky. Léčení však musí trvat nejméně osm týdnů, než jsou patrné nějaké výsledky. Biotin a ostatní vitaminy skupiny B užívané společně s vitaminem C a E mají kombinovaný účinek, který pomáhá organismu vytvářet kreatin a jiné bílkoviny nutné k výstavbě silných nehtů. Stejně jako k posílení kostry prospívá vápník a další minerály tak i k nehtům. Rybí tuk (nebo lněný olej) a pupalkový olej jsou bohaté na dva různé typy esenciálních mastných kyselin, které obě vyživují nehty a chrání je před praskáním. Máte-li pod nehty bílé skvrnky, užívejte mimořádně dávky zinku (15 mg denně – nejlépe s přípravkem mědi). Někteří léčitelé předepisují na slabé nehty křemík, ale účelnost této léčby není prokázána.
Nehty infikované plísní se léčí velmi obtížně. Vitamin C a vitaminem E užívané vnitřně zůstávají dobrým prostředkem, protože zvyšují imunitu a mohou pomáhat tělu zvládat infekci. Zkuste také několik měsíců vtírat do nemocných nehtů olej tea tree, česnekový olej nebo měsíčkovou mast.

Vhodné potravinové doplňky při problémech s nehty

Kdy navštívit lékaře s problémy s nehty

Nehty mohou signalizovat i vážné potíže. Modravý nádech může být projevem astmatu, bílé čáry po délce nehtu příznakem srdečního onemocnění. Máte-li zdravotní problémy, doraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Problémy s nehty - fakta a rady

Doporučení týkající se problémů s nehty

Doplňující informace k problémům s nehty

Tobolky postupně se uvolňujícího vitamínu C pomáhají při tvorbě zdravých silných nehtů.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Problémy s nehty - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.