poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zánět dutin

Zánět dutin (sinusitida - článek jiného autora) je zánět vedlejších nosních dutin. Paransální dutiny (vedlejší nosní dutiny) jsou prostory v lebce. Nachází se za tvářemi a obočím v čelní kost, čichové kosti, v horní čelisti a v kosti klínové. Jejich vnitřní prostor vystýlá sliznice. Mimo jiné slouží dutiny také k rezonanci hlasu. Mezi dutinami jsou krátké průchody směřující k dutině nosní. Zanícení nosních dutin znamená zanícení sliznice. Většinou jsou postiženy i vedlejší dutiny (kostní, čelistní, atd.). Cca 15% veškeré populace alespoň jednou ročně prodělá zánět vedlejších dutin. Ve většině případů se nejedná o závažné onemocnění, ale pokud zánět postihne i okolní orgány (očnice, nitrolební), nastávají komplikace.

Příznaky zánětu vedlejších dutin


Nejnápadnějším projevem zánětu dutin je určitě tupá bolest, která vychází z horní čelisti, tváří a nebo čela. Tyto oblasti mohou být citlivé jen na pouhý dotek. Nevíce se tyto bolesti projevují ráno a během dne ustupují. Zhoršují se např. při kašlu, změně tlaku nebo polohy těla. Dalším typickým příznakem je bezpochyby ucpaný nos. Při smrkání jsou vylučovány husté hleny. Často postižení trpí také zvýšenou teplotou, nechutenstvím a nebo poruchou čichu.

Příčiny onemocnění zánětem vedlejších dutin


Příčinou zánětu dutin je nejčastěji nachlazení, proto je typickým původcem vždy infekce. Viry poškodí a oslabí sliznici, negativně působí na její obranyschopnost. Oslabená sliznice je tak náchylná na škodlivé působení bakterií. Sliznice otéká a tak ucpává vedlejší nosní dutiny. Tyto záněty mohou způsobovat také zkažené kořeny horních zubů a nebo se zánět dutin může projevit v souvislosti s některými hormonálními změnami, např. v těhotenství.

Jak se léčí Zánět dutin potravinovými doplňky

Účinným léčebným prostředkem jsou antibiotika, jejichž užívání je nutné alespoň po deset dní. Pomáhají také nosní kapky a léky, které pomáhají snižovat otok sliznice. S bolestí hlavy vám mohou pomoci např. analgetika. V některých těžších případech je lékařem doporučena punkce čelistní dutiny. Punkce je zákrok nepříjemný, nikoli bolestivý. Někdy je třeba punkci opakovat asi za dva dny.

Vhodné potravinové doplňky při zánětu vedlejších dutin

Vitamin C (protizánětlivé působení), Betacaroten (ochrana sliznice dýchacích cest), Echinacea (podpora imunitního systému)

Kdy navštívit lékaře s zánětem vedlejších dutin

Pokud jste někdy v poslední době prodělali nachlazení a stále trpíte ucpaným nosem, máte hustou rýmu a bolí vás hlava zvláště na čele a tvářích, jedná se nejspíše o zánět dutin. Proto neváhejte a navštivte svého obvodního lékaře a nebo rovnou specialistu – otorinolaryngologa.

Doporučení týkající se zánětu vedlejších dutin

Vždy se doporučuje pravidelný pitný režim, příjem vitaminu C a to buď ve formě citrusů a nebo v podobě tablet, které si můžete zakoupit v kterékoliv lékárně.

Doplňující informace k zánětu vedlejších dutin

V minulosti byly dutiny považovány za zásobárnu mazu, které umožňují pohyb očí nebo za jakési skladiště zlých duchů z mozku. Až lékař Emil Zuckerland popsal přesnou anatomickou funkci vedlejších nosních dutin a to v 70. letech 19. století.


Zdroj: Článek "Zánět vedlejších nosních dutin" pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka.


Zánět dutin - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®