poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Trávení

Trávení

V mnohých případech je možné poruchám trávení předejít jednoduchými úpravami jídelníčku a životního stylu. Pocítíte-li však - stejně jako miliony jiných lidí - nepříjemné a někdy trapné příznaky dyspepsie, může vám přírodní lék přinést úlevu.
Poruchy trávení, souhrnně nazývané dyspepsie, mohou zahrnovat celý soubor nepříjemných příznaků, které se dostavují po jídle - od nadýmání a kručení v žaludku až k celkové nevolnosti a zvracení. Mezi nejčastější potíže tohoto druhu patří pálení žáhy. Při trávení potravy se v žaludku (který je vystlán ochrannou sliznicí) tvoří více než litr kyseliny solné denně. Dostane-li se kyselina zpět do jícnu, který ochrannou sliznici nemá, vznikají palčivé pocity. Tento úkaz se nazývá gastroezofageální reflux. Dojde-li k zánětu jícnové sliznice, objeví se silné bolesti a pálení na hrudi, někdy neodlišitelné od bolestí při angině pectoris.

Příznaky poruch trávení


Poruchy trávení - dyspepsii - doprovází palčivé pocity za hrudní kostí trvající od několika minut do několika hodin. palčivý pocit v hrdle nebo pocit zvratků v krku. Větry nebo říhání, nadýmaní či kručení v žaludku. Nauzea až zvracení. Poruchy trávení se dále projevují bolestí břicha, obtížemy zhoršující se v poloze vleže.

Příčiny onemocnění poruchami trávení


Žaludeční kyselina zůstává obvykle tam, kde má být, díky dolnímu svěrači jícnu, svalu, který se uvolňuje pouze tehdy, aby propustil potravu do žaludku. Někdy se však zcela neuzavře, dovoluje žaludečnímu obsahu vrátit se zpět a vzniká tak pálení žáhy. Kouření, nadváha a těhotenství svěrač oslabují. Kouření navíc vysušuje sliny, které kyselinu v jícnu neutralizují a smývají zpět do žaludku. Některé druhy potravin a nápojů (čokoláda, máta peprná, pomerančová šťáva a káva) rovněž způsobují uvolnění jícnového uzávěru. Oděv příliš těsný v pase vyvolává tlak na břicho a vytlačuje žaludeční obsah vzhůru. Přejídání stimuluje tvorbu kyseliny solné k trávení nadbytečné potravy. Stres a úzkost mohou narušovat činnost žaludku a hladkých svalů ovládajících orgány nutné k trávení. Mluvení při jídle nebo žvýkání s otevřenými ústy může vést k polykání vzduchu, následnému nadýmání a dyspepsii (poruchy trávení).

Jak se léčí Trávení potravinovými doplňky

Doplňky na této stránce zkuste je jednotlivě, abyste poznali, který na vás bude nejlépe působit, když máte poruchy trávení. Všechny můžete užívat s předepsanými i volně prodejnými léky. Kalcium karbonát se užívá v tabletách proti překyselení žaludku a je dobrým prostředkem při občasném refluxu. Deglycyrinizovaná lékořice (DGL) pomáhá hojit žaludeční sliznici a přináší tak úlevu. Šťáva z aloe vera zklidňuje podrážděný jícen.
K povzbuzení zažívání, a to zvláště uleví lidem s chronickými poruchami trávení, si vezměte gama-oryzanol - olejový výtažek z rýžových otrub. Tento potravinový doplněk pravděpodobně ovlivňuje mozkovou kontrolu trávení. Nebo můžete měsíc užívat B vitaminy cholin, kyselinu pantotenovou a tiamin. Když se vaše potíže nezlepší, poraďte se s lékařem. Ke zklidnění zažívacích potíží se tradičně užívá heřmánek, který je také účinný při křečích.

Vhodné potravinové doplňky při poruchách trávení

Kdy navštívit lékaře s poruchami trávení

Máte-li obtíže dvakrát týdně i častěji – může to být příznak peptického vředu nebo onemocní jater či žlučníku. Pokud obtížně polykáte potravu nebo vám zůstává v jícnu. Zvracíte-li nebo máte černou stolici. Je-li vám více než 45 let a trpíte přetrvávajícími obtížemi. Jsou-li bolesti na hrudi spíše svíravé než palčivé nebo jsou provázeny dušností, závratěmi, pocením a vyzařují do paže nebo čelisti – mohou to být příznaky infarktu; ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Trávení - fakta a rady

Doporučení týkající se poruch trávení

Doplňující informace k poruchách trávení


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Trávení - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®