poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Oči

Oči jsou párovým orgánem reagujícím na světlo. Díky tomu, že oči jsou párový orgán, a že jsou vedle sebe, je nám umožněno vnímat věci prostorově. Oko se skládá z oční koule (dutá), cévnatky (výživa oka), duhovky (kruhový sval s otvorem uprostřed), čočky, sklivce, sítnice (vnitřní část oční koule z níž vychází zrakový nerv) a jeho přídatnými orgány jsou okohybné svaly, oční víčka, slzné žlázy, spojivka a kožní deriváty. Zepředu je oko chráněno víčkem, povrch oka omývají slzy, které odtékají slznými kanálky. Ze zadní strany oka vychází přímo do mozku oční nerv (nervus opticus).

Příznaky očí


Oči jsou párovým smyslovým orgánem zraku. Jsou citlivé na světlo, proto nám pomocí světla umožňují vnímat okolní svět. Světlo způsobí chemickou přeměnu ve světločivných buňkách – čípky a tyčinky. Ty vedou nervové impulsy zrakovým nervem přímo do mozku.

Příčiny onemocnění okami


Každá část oka může být nějakým způsobem poškozena, nejčastěji zánětem (nádory jsou vzácné). Příznakem toho, že oko je zanícené je nejčastěji zarudnutí, bolest, někdy i hnisavý výtok. Zakalení čočky – šedý zákal (katarkta) způsobuje rozmazané vidění. Zelený zákal (glaukom) je způsoben postupným odumíráním zrakového nervu. K dalším nejčastějším vadám čočky patří krátkozrakost a dalekozrakost, barvoslepost (Daltonismus) nebo světloplachost. U očí je častá také obrna okohybných svalů, projevuje se dvojitým viděním. Nejčastější příčinou slepoty u lidí nad 50 let je makulární degenerace.

Jak se léčí Oči potravinovými doplňky

Krátkozrakost je v posledních letech velmi frekventovanou oční chorobou. Řeší se korekčními konkávními čočkami, které zaostřují světelné paprsky na sítnici. Záleží na stupni krátkozrakosti, poté je možno předepsat buď čočky nebo brýle pro celodenní použití nebo pouze pro některé aktivity, např. řízení. Dalekozrakost se dá buď úplně nebo alespoň částečně léčit pomocí akomodace – zvýšení lámavosti oční čočky. Šedý zákal (katarakta) je možno léčit pouze operativně, odstraněním zkalené oční čočky. Nejzávažnějším onemocněním očí je zelený zákal (glaukom), postupná ztráta zraku, o které postižený zpočátku vůbec neví. Necítí žádné obtíže ani bolesti. Své choroby si může všimnout až ve chvíli, kdy o zrak již přichází.

Vhodné potravinové doplňky při očích

Omega3 mastné kyseliny, karotenoidy, antioxidanty, vitamin A nebo extrakty z borůvek.

Kdy navštívit lékaře s okami

U dětí se poškození zraku může projevit např. při čtení , proto už při prvních potížích je vhodná kontrola u odborného lékaře, který povede důkladné vyšetření zraku. Odborného lékaře je třeba navštěvovat pravidelně kvůli prevenci. Vady zraku se mohou projevit kdykoliv v průběhu života jedince.

Doplňující informace k oči

Oční vady se mohou projevit kdykoliv, ale nejčastěji se projevují už v raném věku u dětí. Starší lidé jsou postiženi nejvíce.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala IvetkaOči - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®