poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Hemeroidy

Podle statistiky se hemeroidy vyvinou u více než 50 procent lidí, ale mnozí z nich o tom vůbec nevědí. Hemeroidy obtěžují až tehdy, když se zanítí a zvětší. Dojde-li k takovým potížím, mohou přírodní prostředky nabídnout často větší úlevu než klasická léčba.
Hemeroidy jsou v podstatě zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Žíly jsou cévy, kterými se vrací do srdce krev zbavená kyslíku, ale někdy gravitační zákon tento návrat v dolní polovině těla zpomaluje, takže krev se v žilách hromadí, napíná je a oslabuje jejich stěny. Žíly v konečníku jsou zvláště citlivé – nejen proto, že jsou v dolní polovině těla, ale na rozdíl od ostatních žil nemají uvnitř chlopně zabraňující zpětnému toku krve. (Slabé nebo vadné chlopně jsou příčinou křečových žil na lýtkách.)
Existují dva typy hemeroidů: vnější a vnitřní. Vnitřní hemeroidy se tvoří uvnitř konečníku a způsobují někdy krvácení po stolici, ale jinak mohou být zcela bez příznaků. Velké hemoroidní uzly mají tendenci vyhřeznout při stolici ven z konečníku a bývá obtížné je zatlačit zpět. Zevní (vnější) hemeroidy obkružují vchod do konečníku a bývají velmi bolestivé, časem však mohou zmizet samy od sebe. Bolest je obvykle způsobena tím, že se krev sráží a sraženina odřízne od hemeroidů krevní zásobení, výsledkem je, že se uzlíky vlastně seschnou a samy zmizí.

Příznaky hemeroidů


Hemeroidy doprovází proužky krve na toaletním papíru, bolestivá a krvavá stolice. Dalšími příznaky hemeroidů je svědění konečníku, bolestivá bulka v konečníku, hlenový výtok z konečníku.

Příčiny onemocnění hemeroidy


Základní příčinou hemeroidů je námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, protože ty vyvíjejí nadměrný tlak na žíly v konečníku. Rovněž nadváha a těhotenství tyto žíly oslabuje. Odborníci se neshodují, jestli zácpa přímo způsobuje vznik hemeroidů, ale zácpa přinejmenším hemeroidy zhoršuje. Podle studií zvyšuje pravděpodobnost vzniku hemeroidů i častý průjem. Navíc může ke vzniku hemeroidů přispět dlouhodobé setrvávání v poloze vsedě i vstoje. Svaly, které pomáhají pohánět krev žilami, ztrácejí věkem napětí, takže je pochopitelné, že jsou hemeroidy častější u starších lidí. Význam má i genetická zátěž.

Jak se léčí Hemeroidy potravinovými doplňky

Předpokladem je, abyste doporučené doplňky užívali současně se stravou bohatou na vlákninu a zajistili si dostatek pohybu. Vláknina přispívá k většímu objemu stolice a zároveň ji změkčuje, takže snadněji odchází. Tělesný pohyb je důležitý k tonizaci svalů obklopujících žíly a podporujících normální pohyby stolice ve střevech.
Na rozdíl od volně prodejných mastí pomáhají doporučené byliny a vitaminy posilovat žilní stěny a co nejvíce zmírňovat podráždění.
Zkuste kombinaci vitaminu C, flavonoidů a listnatce kopitnatého, které pomáhají posílit a stahovat žíly. Při hojení poraněných (otevřených) hemeroidů může pomoci zinek; měď je potřebná při jeho dlouhodobém podávání, protože zinek omezuje její vstřebávání.
Není-li ve vašem jídelníčku dostatek vlákniny nebo sami máte pochybnosti o jejím dostatku, užívejte jitrocel blešníkový nebo lněné semínko. Obojí účinně usnadňuje odchod stolice. Jsou-li hemeroidy bolestivé, dávejte na ně několikrát denně třezalkovou (nebo habrovou) mast, hlavně po každé stolici. Tato mast pomáhá splasknutí otoků.

Vhodné potravinové doplňky při hemeroidech

Kdy navštívit lékaře s hemeroidy

Zpozorujete-li poprvé krev na toaletním papíru; jde pravděpodobně o hemeroidy, ale krvácení z konečníku může mít i jiné příčiny. Není-li krvácení vázáno na odchod stolice, i když trpíte hemeroidy. Je-li krev tmavá, nikoli jasně červená. Máte-li v krajině konečníku pulzující bolesti; může to být trombóza hemeroidů.
Pokud vám byly diagnostikovány hemeroidy a sině krvácíte, vzniká riziko chudokrevnosti z nedostatku železa. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Hemeroidy - fakta a rady

Doporučení týkající se hemeroidů

Doplňující informace k hemeroidům

Mleté lněné semínko užívané s vodou může nahradit nedostatek vlákniny v potravě při léčbě hemeroidů.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrHemeroidy - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®